Patlıcan sevmeyen yoktur. Her yemeğe lezzet katmasının yanında bir çok yemeğe de yakışmaktadır. Kültürümüzde de patlıcan özellikle doğu illerimizde sıklıkla kullanılmaktadır. En lezzetli olanı da tabiki kızartma olarak yapılanıdır. Doğru şekilde yapılmadığında patlıcan çok fazla yağ çekmektedir. Ancak bu tarifi doğru şekilde hazırlarsanız yağsız bir patlıcan kızartması elde edebilirsiniz. Dışı çıtır çıtır içi yumuşacık altın patlıcan küpleri elde edebilirsiniz. Anında biten bu nefis lezzeti mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle patlıcanları yıkayalım ve alacalı şekilde soyalım. Küp küp doğrayalım ve derin bir kaseye koyalım. Tuz serpelim ve üzerini geçene kadar su ekleyelim. Yarım saat bu şekilde bekletip acı suyunun çıkmasını sağlayalım. Süre sonunda suyunu süzüp üzerine su gezdirelim. Süzgece alıp iyice süzülmesini sağlayalım.  Temiz bir mutfak havlusu ile fazla suyunu alalım. Böylece patlıcanlarımız fazla yağ çekmemiş olacaktır.
  2. Bir tabağa un ve tuz koyup karıştıralım. Başka bir tabağa yumurtaları kırıp çırpalım. Üçüncü tabağa da galeta unu ve kimyon koyup karıştıralım. Tüm tabakları yan yana dizelim.
  3. Derin kızartma tenceresine sıvıyağ koyup iyice kızdıralım. İyice kurumuş patlıcan küplerimizi una atıp kaşıkla karıştıralım. Her yeri unlanınca fazla ununu sirkeleyerek içinden çıkaralım.
  4. Ardından yumurtaya bulayıp hemen galeta ununa koyalım. Her yerini galeta ununa bulayıp kızgın yağa atalım. Patlıcanlar birbirine yapışmayacak şekilde yerleştirelim. Yağ çekmemesi için tencereyi fazla doldurmayalım. Delikli kepçeyle karıştırarak altın rengi olana kadar kızartalım.
  5. Tüm patlıcanlar bitene kadar işleme devam edelim. Altın patlıcan küpleri servise hazır.

Afiyet olsun.