Her derde deva zencefil çayının faydaları saymakla bitmiyor. Çeşitli hastalıklar için de tercih edilen zencefil bitkisinin çayı birçok hastalığın tedavisindede kullanılmaktadır.

Not: Tansiyon ilacı ile birlikte kullanılmamalıdır. Kalp, böbrek ve şeker hastalığı olanlar ile hamile olanların doktora danışması gerekmektedir. Kan inceltici özelliği olduğu için operasyon öncesi ve sonrası kullanılmamalıdır. Kronik hastalıklarda doktora danışılmalıdır. Safra taşı olanların tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

Yan etkileri; Fazla tüketilmesi ağızda tahriş, göğüste yanma ve ishale neden olmaktadır.

Zencefil çayı, deniz tutmalarına ve baş dönmelerine iyi gelmektedir. Ayrıca mide bulantısını da geçirmektedir.

Zencefil çayı, sindirimi hızlandırırken aynı zamanda vücutta oluşan gazı da azaltmaktadır. Hazımsızlığa da iyi gelmektedir.

Zencefil çayı, romatizmal ağrılara iyi gelmektedir. Aynı zamanda kas ağrılarını da hafifletmektedir.

Zencefil çayı, solumun yollarını açarken soğuk algınlığı belirtilerini de hafifletmektedir. Boğaz ağrısı çekenler içinde iyi sonuçlar vermektedir.

Zencefil çayı, kan şekerini düşürmektedir. Aynı zamanda kan dolaşımını da güçlendirmektedir.

Kış kapımızda iken ve hastalıklar dört bir yanımızı sarmışken bol bol alalım ve tüketelim. Şimdi tam mevsimi iken alıp depolayalım ve kışın bol bol içelim.

Zencefili saklamak için, eğer taze zencefilimiz kabuklu ise kağıt havluya saralım ve buzdolabı poşetine koyup buzlukta 6 ay kadar saklayalım. Eğer kabuksuz bir taze zencefilimiz varsa yine kağıt havluya sararak poşetleyelim ve dolapta muhafaza edelim. 21 gün içinde de tüketelim.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Taze zencefilimizin kabuklarını soyalım. İnce ince dilimleyelim. Bu sırada suyumuzu kaynatalım. Kaynayan suya dilimlediğimiz taze zencefillerimizi atalım.
  2. Bir tur karıştıralım ve kaynayınca ocağı kapatalım. 10 dakika kadar kapağı kapalı şekilde demlendirelim. Süzerek 3 fincana dolduralım. Tatlandırmak için birer kaşık bal ve 1 dilim limon ekleyelim.Günde 2 fincandan fazla tüketmeyelim. Zencefil çayı servise hazır.

Afiyet olsun.