Barbunyalı mısır çorbası, Karadeniz mutfağı’nda sıklıkla yapılan lezzetli ve besleyici bir çorbadır. Yaz aylarının tazecik süt mısırları ile yapılan bu çorbaya buğday ve barbunya eşlik eder. Hepsinin birbiri ile uyumlu bir şekilde kaynaşması bu lezzeti ortaya çıkarmaktadır. Oldukça doyurucu olan barbunyalı mısır çorbası görüntüsü ile de iştah açıcı bir çorbadır. İçindeki bakliyat nedeni ile de tek başına bir ana yemek olacak kadar doyurucudur. Çocukların da severek tüketeceği bu tarifi mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Buğdayı geceden suya koyup 10 dakika kaynatalım ve kara suyunu süzelim. Üzerini geçene kadar ılık su koyup sabaha kadar bu şekilde bekletelim. Sabah suyunu süzelim ve beklemeye alalım.
  2. Soğanı yemeklik ince ince doğrayalım. Zeytinyağı ile eriyene kadar tencerede kavuralım. Üzerine kabuğunu soyup küp küp doğradığımız domatesi ekleyelim. Domates eriyip rengi değişince küçük küçük doğradığımız kırmızı biberi ekleyelim. Karıştırarak kavuralım.
  3. Tenceremize mısır danelerini ekleyelim. Karıştırarak 5 dakika kavuralım. Üzerine de geceden suda bekletip süzdürdüğümüz buğdayı ekleyelim. Tavuk suyumuzu da koyup kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başlayınca taze barbunyayı da ekleyip tuzunu koyalım.
  4. Kısıkta 40-45 dakika pişirelim. 5 dakika dinlendirdiğimiz barbunyalı mısır çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.