İsmini Hatay’ın Belen ilçesinden alan Belen tava geçmişten günümüze kadar gelmiş unutulmayan lezzetlerden. Tarihi Osmanlı zamanlarına kadar giden bu lezzet Kanuni Sultan Süleyman’ın kervanlarında ikram edilmiş ve ünü kısa sürede yayılmış. Günümüzde halen ilçeye gelen yerli ve yabancı turistler tarafından büyük talep görmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Soğanları ve sarımsakları ince ince doğrayalım. Biberlerin çekirdeklerini çıkaralım ve halka halka doğrayalım. Domateslerin kabuklarını soyalım ve küp küp doğrayalım.
  2. Tenceremize yağımızı alalım. Yağ ısınınca kuşbaşı etimizi doğrayalım. Etimiz suyunu salıp çekene kadar karıştırarak kavuralım. Et suyunu salıp çekince ince ince doğradığımız soğan ve sarımsağı ekleyelim. Soğanlar yumuşayıp ezilince doğradığımız biberleri ekleyelim. Karıştırarak hepsini 2 dakika kavuralım.
  3. Ardından suyumuzu ekleyelim. Kaynayınca altını kısalım ve suyunu çekene kadar yaklaşık 20 dakika pişirelim. Üzerlerine küp küp doğradığımız domatesleri ekleyelim. Domateslerin rengi dönüp ezilince baharatlarını atalım ve karıştıralım. Ocağı kapatalım ve ilk sıcağının çıkmasını bekleyelim.
  4. Hazırladığımız yemeği mümkünse toprak bir kaba yoksa uygun bir güveç kabına yada fırın kabına alalım. Üzerine tereyağ parçaları yada iç yağ dizelim. 180 derece ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar yaklaşık 15-20 dakika pişirelim. 5 dakika yemeğimizi dinlendirelim. Hatay usulü belen tava servise hazır.

Afiyet olsun.