Eskiden annelerimizin yaptığı kekler vardı. Klasik düz bir fırın tepsisine hamuru yayar sonra davul fırına verirlerdi. Evi mis gibi bir koku sarardı. Bir an önce fırından çıkıp soğumasını beklerdik. Sonraları kek kalıpları çıkmaya başladı ve bizim anne kekleri sınıf atladı. Yıllar geçtikçe kalıp modelleri yenilendi. Karesi, yuvarlağı, çiçeklisi derken porsiyonluk kek kalıpları da çıktı. Bu iş en çok çocukları sevindirdi. Görüntüsü ile çok sevimli görünen bu kekler zamanla büyük küçük herkesin beğenisini topladı.

Bugün de işte bu sevimli keklerden yaparak evde sıkılan çocuklara keyifli bir teneffüs molası verelim istedim. Üstünü süslemek tamamen size kalmış. Hatta üzerlerini bırakın onlar yapsın. O zaman tadı daha güzel olacaktır. Hadi kolay gelsin.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Oda ısısındaki yumurtaları karıştırma kasesine alalım. Üzerine şekeri koyup yavaş yavaş sıcak suyu ekleyelim. Bu sırada da çırpmaya başlayalım. 3 dakikanın sonunda sıvıyağ ve ayranı ekleyip çırpmaya devam edelim.
  2. Ayrı yerde un, kabartma tozu, karbonat, vanilya ve kakaoyu karıştıralım. Yumurtalı karışıma eleyerek unlu karışımı ekleyelim. Koyu bir hamur harcı elde edelim. Homojen bir karışım elde edince damla çikolataları ekleyelim. Birkaç tur tahta kaşıkla karıştıralım.
  3. Fırın tepsisine muffin kalıplarını dizelim. Kalıplara kek harcından sime olacak şekilde dolduralım. Üzerine kırılmış fındık parçaları ve damla çikolata ekleyelim. 180 dereceli fırında 25 dakika pişirelim. Fırından çıkarıp soğumaya bırakalım. Çikolatalı cupcake servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Bu ölçülerle 12 adet cupcake elde edilmiştir.