Ciğer, demir, protein, bakır ve A vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca çinko, magnezyum, D vitamini, C vitamini B12 ve fosfor kaynağıdır. Uzmanlar ciğerin vücut için gerekli ne varsa vitamin, mineral ve proteinin hepsini karşıladığını söylemektedirler.  Kansızlık için de son derece faydalı olan ciğer, anemi sorunu olanların sıklıkla tüketmesi gereken bir sakatat türüdür.

Ciğerle yapılacak birçok yemek çeşidi bulunmaktadır. Ciğer şiş, ciğer sote, ciğer kavurma, Arnavut ciğeri ve yaprak ciğer bunlardan birkaçıdır. Her şehirde meşhur olmuş ciğer tarifleri bulunmaktadır. Hepside ayrı ayrı çok sevilen ve çok tüketilen yemek çeşitlerindendir.  Sakatat çeşitleri arasında en çok sevilen ciğer ile yapılan en pratik yemek ise dana ciğer sote yemeğidir. Çok kısa sürede hazırlanan ve evde bulunan malzemelerle 10 dakika da hazırlayabileceğiniz dana ciğer sote çok lezzetli olmaktadır. İster porsiyonluk tabaklarda ister dürüme sararak ister ekmek arasında her şekilde sevilerek tüketilir. Yanında sumakla ovduğumuz soğan ve pilav çok iyi eşlik etmektedir. Ve pek tabiki büyük bir bardak ayran.. Et sevmeyen çocukların da severek tüketeceği dana ciğer sote lezzetli kıvamıyla çocuklardan da tam not alacaktır.

Püf Noktası: Ciğerlerimizin yumuşacık olması ve lezzetli bir kıvamda olması için yüksek ateşte hızlı bir şekilde pişirme yapmalıyız. Lokum gibi bir ciğer pişirmek için yüksek ateşte ve kısa sürede pişirme yapmalıyız. Ciğer fazla piştikçe sert bir kıvam almaktadır. Ayrıca ciğeri uzun süre yıkamak da lezzetini ve vitamin değerlerini kaybetmesine neden olmaktadır. Bir süzgeç üzerinde kanının akmasını beklemek gerekmektedir. Yine de yıkamak isteyenler süzgeç üzerinde akar suyun altından 1-2 tur geçirmeleri yeterlidir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Ciğerlerimizi tencereye alalım. Yarım çay bardağı sıvıyağı ekleyelim ve yüksek ateşte rengi dönene kadar ara ara karıştırarak kavuralım. Rengi dönen ciğere ince ince yemeklik doğradığımız kuru soğanı ekleyelim. Sarımsağı da rendeleyip ekleyelim. Ara ara karıştırarak soğanlar eriyinceye kadar kavuralım.
  2. Biberlerimizi yıkayalım ve çekirdeklerini tamamen temizleyelim ve ince ince doğrayalım. Kavrulmuş soğanlı ciğerlere biberlerimizi ekleyelim. Baharatlarını da koyup birkaç tur çevirelim. Dana ciğer sote servise hazır.

Afiyet olsun.