Av yasağının kalkmasıyla tezgahlar balıklarla dolmaya başladı. Her geçen gün daha da çeşitlenen balıklarda şu günlerde palamut sezonu yaşanmakta. Sardalyanın son günlerini yaşadığımız Eylül sonlarında palamut bolluğunu yaşarken alıp yememek olmaz. Öncelikle daha küçük boyutlardaki çingene palamudu ile tezgahlar şenlenmişken şimdilerde büyümüş palamut balıkları tazgahlarda dizilmeye başladı.

Palamut birçok kişi tarafından çok sevilen ve sıklıkla tüketilen bir balık çeşidi. Lezzetli olduğu kadar vitamin açısından da zengin olan palamut balığının sırt kısmında bulunan siyah etli bölgenin tüketilmesinin çocuklarda boy uzattığı da bilinmektedir. Özellikle bu bölgeleri çocuğunuzun boyu kısa ise sıklıkla yedirmelisiniz. Buğulaması, tavası, pilakisi ve fırında olanı en çok tercih edilen palamut pişirme yöntemleridir.

Ben bugün domatesli bir harçla hazırladığım palamut balıklarını fırında patatesle pişirerek enfes bir yemek hazırladım. Yanında patates de olduğu için kişi başı yarım palamut olacak şekilde sizde evdeki kişi sayısına göre hazırlayabilirsiniz. Yanında salata ve çorba ile şahane bir menü oluşturabilirsiniz. Tüm kış boyunca tüketebilmek için bol bol alıp yıkadıktan sonra buzdolabı poşetlerine koyup buzlukta saklamayı unutmayın.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Palamutu mümkünse balıkçıda halka halka kestirelim. Evde güzelce temizleyelim ve yıkayalım. Süzgece alıp suyunu salması için bekletelim. Bu sırada balık harcını hazırlayalım.
  2. Kuru soğanı soyup yıkayalım ve yarım ay şeklinde doğrayalım. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım. Sarımsakları ve sivri biberleri ince ince doğrayalım. Patatesleri küçük ise halka halka büyük ise yarım ay şeklinde doğrayalım.
  3. Tüm malzemeleri bir tencere içine alalım. Tuz koyup varsa biberiye serpelim. Hepsini güzelce karıştırıp harmanlayalım. Tencerenin kapağını kapatıp bu şekilde 1-2 saat bekletelim. Yağladığımız fırın tepsisine önce patatesleri dizelim. Üzerine palamutları yerleştirelim. Tencerede kalan domates harcını da patateslerin üzerine yerleştirelim.
  4. 200 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 30-35 dakika palamutlar hafif kızarıp patatesler yumuşayana kadar pişirelim. Soğutmadan servis edelim. Domates yatağında palamut servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Hazırladığım menü 5 kişilik bir aileye rahatlıkla yetmektedir. Kalabalık bir davet yemeği için balık sayısı ve patates sayısını arttırmalısınız. Kişi başı yarım palamut ve küçük bir patates yeterli gelmektedir.