Taze fasulye birçok iklimde kolaylıkla yetişebilen çok yönlü bir sebzedir. Kalorisi de düşük olan taze fasulye protein değeri açısından da yüksektir. Kalp hastalığı ve kolon kanseri riskini azalttığı bilenen taze fasulye bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Taze fasulyenin içinde bulunan K vitamini, A vitamini ve silikon birleşimin kemik gelişimini desteklemektedir. Folik asit oranı yüksek olan taze fasulyeyi özellikle hamile bayanların bolca tüketmesi önerilmektedir. Kalori değeri düşük olan taze fasulye lezzet olarak da çok sevilen ve bu yüzden de çok tüketilen sebzelerin en başında yer almaktadır.

Taze fasulye tencere yemeği olarak yapılabildiği gibi domatesli şahane zeytinyağlısı da olmaktadır. Ülkemizde özellikle yaz aylarında domatesli zeytinyağlı taze fasulye pişmeyen ev yok gibidir. Kış aylarında da patatesli ve etli yemeği yapılabildiği gibi farklı sebzeler eklenerek de türlü olarak tüketilmektedir. Birçok pişirme yöntemi bulunan taze fasulye her şekli ile sevilerek tüketilmektedir.

Bu kadar çok sevilen taze fasulye elbetteki konserve olarak yada dondurulmuş olarak birçok evde hazırlanmakatadır. Ben de her sene buzluk için taze fasulyeler hazırlıyorum. Bu sene de yine hazırladığım dondurulmuş taze fasulye tarifimi sizler için yayınlıyorum. Umarım dener ve memnun kalırsınız.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle taze fasulyelerimizi saplarından ve kılcıklarından arındıralım ve istenilen boyutta kıralım. Güzelce yıkayıp süzgece alalım. Domateslerin kabuklarını soyalım ve küp küp doğrayalım.
  2. Tenceremize küp küp doğradığımız domateslerimizi ekleyelim. Ocağa alıp pişmeye bırakalım. 2 dakika kadar pişirdiğimiz domateslere fasulyelerimizi ekleyelim (yeterli büyüklükte tencereniz yoksa fasulye ve domatesleri eşit olarak ikiye bölüp ayrı ayrı tencerelerde pişirebilirisiniz). Yüksek ateşte birkaç tur fasulyelerimizi alt üst edelim. 3 dakika kadar pişirdiğimiz fasulyeleri tekrar birkaç tur alt üst edelim. 3 dakika da bu şekilde pişirelim. Fasulyelerin rengi dönmeden ocağı kapatalım.
  3. Pencere önüne yada serin bir yere tenceremizi alalım. Ara ara karıştırarak hızlı bir şekilde soğutalım (bu şekilde saklama yönteminde kısa sürede hızlıca pişirip hızlıca soğutmak sebzelerin bakteri üremesini önlemektedir). Tamamen soğuyan taze fasulyelerimizi buzdolabı poşetlerine istenilen porsiyonlarda paylaştıralım (ben 4 parçaya böldüm). Elimizle hafif sıkarak içindeki havayı boşaltalım ve poşeti sıkıca bağlayalım. Varsa üzerindeki fazla poşet parçasını keselim. Üzerini hafif düzleyip buzdolabına kaldıralım. Dondurulmuş taze fasulye hazır.

Afiyet olsun.

Not: Dondurulmuş taze fasulyeyi pişireceğimiz zaman önce yemeğin soğan ve salçasını kavuralım. Varsa etini de pişirelim ve sıcak yemek suyuna buzluktan yeni çıkardığımız dondurulmuş taze fasulye ekleyelim. Böylece fasulyenin bakteri üremesini engellemiş oluruz.