Keke, tatlıya en çok yakışan erik renginden dolayı elbette anjelik erik. Kıpkırmızı rengi ile önce göze hitap eden anjelik erik kekteki sunumuyla beğeni toplarken tadı ile de fark yaratmaktadır. Klasik keklere farklı bir dokunuş yapmak isteyenler için tavsiye edeceğim  erikli ters yüz kek deneyenlerin beğenisini kazanacak.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle her eriği 8 eşit parçaya dilimleyelim. 26 cm.’lik kelepçeli kalıbı yağlı kağıtla kaplayalım. Dilimlediğimiz erikleri yan yana kalıba dizelim. Küçük bir cezvede karamel için su ve şekeri 5 dakika kaynatalım ve soğumaya bırakalım. Eriklerin üzerine hazırladığımız karameli kaşıkla eşit şekilde dökelim.
  2. Diğer yanda kek harcımızı hazırlayalım. Karıştırma kasesine şeker ve yumurtaları alalım. Yumurtalar köpürene kadar 3 dakika çırpalım. Üzerine eritip soğuttuğumuz tereyağını koyalım. Daha sonra yoğurt ve sütü ekleyelim. Hepsini hafifçe karıştıralım.
  3. Ayrı yerde un, kabartma tozu, vanilya ve karbonatı eleyerek karıştıralım. Azar azar yumurtalı harca un karışımını dökelim. Hepsini karıştıralım ve homojen bir kıvam haline getirelim. Eriklerin üzerine hazırladığımız kek harcını dökelim ve eşit olarak yayalım.
  4. 175 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 45 dakika kontrollü olarak pişirelim. Pişen kekimizi fırından alalım kalıbın kenarlarından sıyırarak keki kalıptan çıkaralım. Uygun boyda bir servis kasesine ters çevirelim. Üzerindeki yağlı kağıdı yavaşça çıkaralım. Ilık olarak servis edelim. Erikli ters yüz kek servise hazır.

Afiyet olsun.