Merhabalar. Malum önümüz yaz. Sıcaklar bastıracak ve sıvı tüketimi artacak. Ramazan ayında şöyle buz gibi limonataya kimse hayır diyemez. Ev yapımı limonata olunca tadı da ayrı bir güzel oluyor. Çok lezzetli olan Ev Yapımı Limonata tarifimi sizde deneyin.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Bunun için öncelikle buzluğa bir gece önceden portakal ve limonu koyup dondurmalım. Bu işlem limonatanın acı olmasını engelliyor. Ertesi gün buzluktan çıkarıp 10-15 dakika bekletelim. Portakal ve limonları dörde bölelim. Çekirdekleri varsa çıkaralım.
  2. Dilimlenmiş portakal ve limonları rondoya koyalım. Şeker ekleyip 1-2 dakika püre yapalım. İyice ezilince tencereye aktaralım. Üzerine suyu ekleyip karıştıralım. Limon tuzu ekleyip karıştıralım ve 30 dakika kadar rengi çıkması için bekletelim.
  3. Ara ara karıştırıp beklettiğimiz meyve suyunu başka bir tencereye tülbentle süzelim. Tülbenti tamamen sıkıp posasının da suyunu çıkaralım (asıl renk veren yeri posasında).
  4. Sıkılan posaya tekrar 1 bardak su ekleyip sıkalım. İstenilen miktarda su ekleyelim. Ev yapımı limonatayı sürahiye ekleyip isteğe göre buzla servis edelim.

Afiyet olsun.