Ezogelin çorbası pirinç ve kırmızı mercimek ile yapılan Türk mutfağına özgü bir çorbadır. Adı Barak Türkmenlerinden Gaziantep’in Oğuzeli kasabasına bağlı Uruş köyünden Zöhre Kız’ın adından geldiği söylenmektedir. Güzelliğiyle bütün köyü kendisine hayran bırakınca “Güzel” anlamında Ezo adını alır. Büyüyüp evlenince de “Ezo Gelin” adını alır. Başta çok güzel giden evliliği zamanla ara bozucular, fitneciler yüzünden bozulur ve sonunda ayrılırlar. Yıllarca birçok talibi çıkmasına rağmen kimseyi kabul etmez. Fakat ailesinin baskısıyla tekrar evlenir ve Suriye’nin Calabrus ilçesinin Kozbaş köyüne yerleşir. 20 yıl sonra da ince hastalıktan ölür. Ezo Gelin Antep’te dul ve yoksul kaldığı yıllarda ilk kez bu çorbayı yapmıştır. Hastalıklara şifa olan bu çorba da işte böylece ortaya çıkmış ve bugünlere kadar gelmiştir.

Kırmızı mercimek çorbasının rakibi olan Ezogelin çorbası besleyici olduğu kadar doyurucu bir çorbadır. Lif içeriği bakımından zengin olan Ezogelin çorbası tok tutarak kilo vermeye yardımcı olur ve sindirimi de kolaylaştırır. Antioksidan etkisi olan Ezogelin çorbası kan şekerini ve kolestrol seviyesini de düzenlemeye yardımcı olur. Buram buram Anadolu kokan Ezogelin çorbası’nı sizde deneyin ve sevdiklerinizle paylaşın.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Yarım çay bardağı zeytinyağını tenceremize alalım. Rendelediğimiz soğanımızı ekleyelim ve kavurmaya başlayalım. Ardından salçayı ve rendelediğimiz sarımsağı ekleyelim. Salça eriyip renk salana kadar karıştırarak kavuralım.
  2. Kırmızı mercimeğimizi suda suyu duru oluncaya kadar 2-3 kez yıkayalım ve süzgece alalım. İyice süzdürdüğümüz kırmızı mercimeğimizi tenceredeki kavrulmuş salçamıza ekleyelim ve karıştırarak biraz kavuralım. Kırmızı mercimeğin rengi dönmeye başlayınca üzerine kaynamış suyumuzu ekleyelim.
  3. Pirinç ve bulgurumuzu süzgece alıp yıkayalım ve süzgece alalım. Süzülen pirinç ve bulgurumuzu da ekleyip karıştıralım. Kaynamaya başlayınca ocağı kısığa alalım. Yaklaşık 20-25 dakika kısıkta pişmeye bırakalım.
  4. Dibinin tutmaması için ara ara tel çırpıcıyla karıştırarak pişirelim. Bu aşamada koyulaşıp suyu azalırsa 1 bardak daha sıcak su ekleyelim. Su ekledikten sonra 5 dakika daha pişirelim. Süre sonunda baharatlarını da ekleyip ocağı kapatalım.
  5. 10 dakika çorbamızı dinlendirip tadının oturmasını sağlayalım. Tam kıvamında ezogelin çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.