Domates çorbası hepimizin yaz kış en sevdiği çorbalardan biridir. Hele bir de yaz domatesleri ile yapılmışsa tadına doyum olmaz. Rengi ve kokusu ile yiyen herkesi mest eden domates çorbasını bu kez kuru fesleğenle yaptım. Bulma imkanı olanlar taze fesleğenle yaparsa daha da güzel olur ama bulamayanlar için kuru fesleğen ile de olur.

Yılbaşı günü için de kırmızı rengi ile sofraya çok yakışacağını düşündüğüm fesleğenli domates çorbası iyi bir tercih olacaktır. Denemek isteyenler için mis kokulu çorbamızın tarifine geçelim.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Küçük bir tavaya unumuzu alalım. Yağsız olarak orta ateşte karıştırarak kavuralım. Kokusu çıkıp rengi hafif dönmeye başlayınca ocağı kapatalım ve beklemeye alalım.
  2. Domateslerin kabuklarını soyup bir kaseye rendeleyelim. Çorba tenceremize soğan ve sarımsağı rendeleyelim. Yağımızı da ekleyip kavurmaya başlayalım. Ardından salçayı ve domates rendesini ekleyelim. Kaynamaya başlayınca altını kısıp 15-20 dakika pişmeye bırakalım.
  3. Ocaktan aldığımız dometesleri blend edip püre haline getirelim. Sütü kavurduğumuz una ekleyip karıştırarak açalım. Karışımı domates püresine ekleyelim. Suyunu da koyalım ve hepsini karıştıralım. Baharatlarını da ekleyip tencereyi ocağa alalım.
  4. Kaynayana kadar çorbamızı karıştıralım. Kaynayınca altını kısıp 5 dakika daha pişirelim. Fesleğenli domates çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.