Merhabalar. Nefis bir etli dolma tarifi ile geldim. Lokum gibi yumuşacık bir iç harç ile şahane dolmalar yapmak istiyorsanız tarifimi mutlaka not edin. Tam tutan tarifimle bu dolmalara bayılacaksınız.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Dolmalarımızı sap kısımlarından çıkarıp içlerini temizleyelim. Güzelce yıkayıp süzülmeye bırakalım. Sap kısımlarını da yıkayıp dolmaların üzerlerine kapatmak için bekletelim. Pirinci birkaç su yıkayalım ve nişastasından arındırdıktan sonra iyice süzelim.
  2. Soğanı ve sarımsağı rende ile rendeleyip karıştırma kabına alalım. Üzerine yıkayıp süzdürdüğümüz pirinci ekleyelim. Domateslerin kabuğunu soyup rendeleyelim ve kaseye ekleyelim. Kıymayı, zeytinyağını, salçaları ve baharatları ekleyelim.
  3. Tüm malzemeleri iyice karıştırıp harmanlayalım. Tatlı kaşığı ile dolmaların içini doldurmaya başlayalım. Yaklaşık bir parmak boşluk kalacak şekilde harcı yerleştirelim. Üzerlerine dolmaların kapaklarını koyalım (arzu eden domates dilimleyip yerleştirebilir).
  4. Tüm dolmalar ve iç harç bittikten sonra sos harcı hazırlanır. Bunun için salça, su, zeytinyağı ve tuz karıştırılıp dolma tenceresinin dibine dökülür. Tencere ocağa alınıp kaynamaya başlayınca altı kısılır ve pişmeye bırakılır. Yaklaşık 45-50 dakika kısıkta pişirilen dolma ocaktan alınır.
  5. 10 dakika dinlendirilen dolmalar fırın kabına alınır. Ayrı bir kasede sos hazırlanır varsa tencerede kalan sos da eklenip hepsi karıştırılır. Hazırlanan sos fırın kabına dökülür. 200 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 20 dakika dolmalar kızarana kadar pişirilir. 10 dakika dinlendilen dolmalar ikram edilir. Fırında kıymalı biber dolması servise hazır.

Afiyet olsun.