Tavuk herkesin evinde hemen hemen her hafta pişirilen ekonomik bir et çeşidi. Hem lezzetli olması hem de birçok farklı pişirme yöntemi olması nedeni ile çok tercih edilmektedir. Kanadı, budu, pirzolası, göğüsü ile haşlama, kızartma, ızgara olarak çeşit çeşit yemekler yapmak mümkündür.

Ben bugün sizler için hem çok kolay hem çok lezzetli bir tarif uyguladım. İçindeki sebzelerle de besin değerini arttırdığım bu tarifi sıklıkla evde yapmaktayım. Sizde haşlama, kızartma ve kavurma derdi ile uğraşmadan çok kısa sürede pratik bir fırın yemeği hazırlayabilirsiniz. Göze de hitap eden Fırında Sebzeli Tavuk Baget tarifini davet sofralarınızda da keyifle ikram edebilirsiniz.

Sevdiklerinizle lezzetli sofralarda buluşmanız dileğiyle tarifimi paylaşıyorum.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle geniş bir kasede sos malzemelerimizi karıştıralım. Yıkadığımız tavuk bagetlerimizi sosun içine koyup iyice karıştıralım ve her yerine sosun bulaşmasını sağlayalım. Kasenin üzerini streç film ile kapatarak bir gece yada en az 4 saat buzdolabında bekletelim.
  2. Yağladığımız fırın tepsisine tavuk bagetlerimizi yerleştirelim. Patates ve havuçlarımızı parmak şeklinde doğrayalım ve kasede kalan sosa koyalım. Soslanmış sebzelerimizi de tavukların arasına yerleştirelim.
  3. 180 dereceli fırında 45 dakika pişmeye bırakalım. Pişmesine 10 dakika kala bezelyeleri kalan sosla karıştırıp tepsiye serpelim. Fırında 10 dakika dinlendirip servis edelim. Fırında Sebzeli Tavuk Baget servise hazır.

Afiyet olsun.