Mücver, Osmanlı’dan günümüze kadar süregelmiş gelenekesel bir lezzet. Her türlü sebze ile yapılabilen mücver çabuk hazırlanıp hemen sofraya getirilebilen bir kurtarıcı adeta. Evde olan malzemelerle hemencecik hazırlanabilen mücver hızlı hazırlanması yanında lezzeti ile de tercih edilebilmektedir. Ben de bugün klasik kabak mücverden biraz uzaklaşıp rengi ile iştahımızı açan nefis havuç mücver hazırladım. Sarımsak ile olan uyumu ile çay sofralarınıza yeni bir lezzet geliyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Havuçları soyup rendeleyelim. Karıştırma kasesine alalım. Üzerine ince ince kıydığımız maydanozları ekleyelim. Rendenin ince yeri ile sarımsağı üzerine rendeleyelim.
  2. Yumurta, un, tuz, karabiber ve zerdeçal ekleyelim. Hepsini güzelce karıştırıp harmanlayalım. Kızartma tenceremize sıvıyağımızı alalım ve iyice kızdıralım.
  3. Kızmış yağa yemek kaşığı ile 1 kaşık havuç harcından koyalım. Daha sonra kaşığın tersi ile hafifçe bastırıp inceltelim. Orta ateşte önlü arkalı kızartalım. Tüm malzeme bitene kadar aynı işlemi tekrar edelim. Havuç mücver servise hazır.

Afiyet olsun.