Not: Hibiskus bitkisi hamilelerde düşüğe neden olmaktadır. Tansiyon ilacı kullananların ve emziren bayanların da bu ve benzeri bitki çaylarını kullanırken dikkat etmeleri gerekmektedir. Doktor kontrolünde kullanılmalı ve uzun süre tüketilmemelidir.

Genel olarak nar çiçeği ve mekke gülü olarak bilinen hibiskus kırmızı renginden dolayı çok güçlü bir antioksidandır ve barındırdığı yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Metabolizmayı  hızlandırarak bağırsakların hızlı çalışmasına yardımcı olur. İyi bir ödem atıcıdır. Kalbe ve karaciğere de güç vermektedir.

Hibiskus karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekerini dengeler. Bu da kilo vermenizi kolaylaştırır. Düzenli olarak hibiskus çayı tüketenlerin vücut yağ oranlarında azalma görülmüştür. Cilt elastikiyetini koruyarak, kırışıklık ve yaşlanmaya karşı da etkili olmaktadır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Tencereye hibiskus, şeker, karanfil, çubuk tarçın ve limon suyunu ekleyelim. 3 litre suyu da ekleyip kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başlayınca ocağı kısıp 20 dakika kaynatalım. Süre sonunda şekeri ekleyip karıştırarak eritelim.
  2. Şeker eriyince ocağı kapatalım ve soğumaya bırakalım. Oda sıcaklığına gelen şerbeti süzelim ve buzdolabında 1-2 saat dinlendirelim. Soğuk olarak servis edelim. Hibiskus şerbeti servise hazır.

Afiyet olsun.