Yumuşacık katmer poğaça yaptım bugün. İnanın 2 saatte tepsi bitti. Puf puf kabaran bu poğaçalar evin yıldızı oldu. Çay davetlerinizin, altın günlerinin, kahvaltı sofralarının yıldızı olacak bu tarifi sevdiklerinizden esirgemeyin hanımlar. Hemem mutfağa gidin ve bu güzel poğaçaları onlar için yapın. Dumanı üstünde kat kat katmer poğaça daha soğumadan bitmiş olacak.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle karıştırma kasesine ılık süt, şeker ve mayayı alalım. 1-2 dakika bekleyip üzerine sıvıyağ, tuz ve yumurta akını koyup karıştıralım. Azar azar un ekleyip ele yapışmayan çok yumuşak bir hamur yapalım. Üzerini streçleyip 1 saat mayalandıralım.
  2. Süre sonunda gazını alıp tezgaha alalım. 8 eşit bezeye bölelim. Bir beze alıp tatlı tabağı boyunda açalım. Genişçe bir tepsiye koyalım. Üzerine yumuşamış tereyağ sürüp her yerine yayalım. İkinci bezeyi de tatlı tabağı boyunda açıp önceki tereyağlı hamurun üzerine koyalım. Tüm bezeler bitene kadar açalım ve aralarını yağlayalım. En üste yağ sürmeyelim. Üzerlerini streçleyip 1 saat dolapta dinlendirelim (rahat açılabilmesi için tereyağ biraz donsun).
  3. Dolaptan çıkardığımız hamurları unladığımız tezgaha alalım. Merdane ile servis tabağı boyunda açalım. 16 adet eşit üçgene bölelim. Bunun için önce hamuru artı şeklinde sonra çarpı şeklinde kesip 8 üçgen elde edelim. Sonra her birini 2 parçaya bölerek 16 üçgen oluşturalım.
  4. Önceden hazırladığımız maydanozlu peynir harcını üçgenlerin dış kenarına koyalım. İki köşesini içe doğru katlayıp (resim 3) rulo şeklinde saralım. 1 saat tepsi mayası aldıralım. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp çörekotu serpelim. 175 dereceli fırında 15 dakika kontrollü olarak pişirelim. Kat kat katmer poğaça servise hazır.

Afiyet olsun.