Not: Bu tarif için 28 cm.’lik yuvarlak kalıp kullanılmıştır.

Clafoutis (Klafuti), Güney Fransa’nın kırsal Limousin bölgesinde ortaya çıkmış geleneksel bir tatlıdır. Bu bölgede kirazların özellikle siyah kirazların çok olması nedeni ile oluşmuş bir tatlıdır. Kirazların üzerine krep hamurunun dökülüp pişirilmesi ile hazırlanır. İpeksi ve kremsi bir yapıya sahip olan Clafoutis vişne, armut, şeftali, erik, elma, yaban mersini gibi meyvelerle de yapılabilmektedir. Genellikle sabah kahvaltılarında sıcak yada ılık olarak tüketilmektedir. Genellikle kirazların çekirdekleri çıkarılmadan yapılmaktadır. Böyle olunca çekirdeğin badem aroması eklediği düşünülmektedir. Ben de çekirdeklerini çıkarmadan tarifi hazırladım.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kalıbımızı yağlayıp tabanına şeker serpelim. Üzerine kirazları yerleştirelim (ben çekirdekleri çıkarmadım). fırınımızı da 180 derecede ısıtalım.
  2. Yumurta ile şekeri eriyene kadar çırpalım. Üzerine erimiş tereyağ, süt ve vanilya ekleyip karıştıralım. Unu ekleyip homojen bir kıvam oluşana kadar karıştıralım. Hamuru kirazların üzerine yavaşça dökelim. Kalıbı fırına sürelim. 35-40 dakika 180 derecede pişirelim. Altın rengi olunca fırından alalım.
  3. İster sıcak ister ılık olarak servis edelim. Kirazlı Clafoutis servise hazır.

Afiyet olsun.