Patlıcan sevmeyen yoktur. Yaz geldiği zaman çeşit çeşit tarifler çeşit çeşit yemekler, salatalar ve mezeler patlıcanla lezzetlenir. Kilo kilo alınan patlıcanlar her seferinde farklı bir yemeğe dönüşerek soframızda yerini alır. Salatalara da ayrı bir lezzet ve tat katan patlıcan közlenince lezzetine lezzet katmaktadır.

Bugün patlıcan ve kırmızı biberleri közleyerek hazırladığım çok hafif ve lezzetli bir salata hazırladım. Ağır et yemeklerinin yanına hafif bir salata sunmak istiyorsanız köz patlıcan salatası tam size göre.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcanlarımızı ve kırmızı biberlerimizi yıkayıp kurulayalım. Patlamaması için bıçakla delikler açalım. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye aralıklı olarak dizelim. 200 dereceli fırında pişirelim. Fırına girdikten 15 dakika sonra tüm sebzeleri ters çevirelim. Tekrar fırına sürüp patlıcanlar yumuşayana kadar 10-15 dakika daha tutalım. Toplamda 25-30 dakika kadar pişirelim.
  2. Fırından çıkarıp soğuttuğumuz sebzelerin kabuklarını soyalım ve küçük küçük doğrayıp karıştırma kasesine alalım. Üzerine sarımsağı rendeleyelim. Yoğurdunu ve tuzunu koyalım. Hepsini güzelce karıştıralım.
  3. Salatayı servis kasesine alalım. Üzerini maydanozla süsleyelim. Köz patlıcan salatası servise hazır.

Afiyet olsun.