İtalyanların sıklıkla yediği ‘biscotti’ kurabiye iki kere pişirilmiş anlamındadır. Fındıklı, bademli ve meyveli olmak üzere farklı birçok çeşidi bulunmaktadır. İnce somun haline getirilen kurabiye hamuru pişirilip soğutulur ve ince ince dilimlenerek tekrar fırına verilip kuruması sağlanır. Kıtır kıtır yenen biscotti çay ve kahvelerin vazgeçilmezidir.

Çift pişirme yapılmasından dolayı kıtır kıtır olan biscotti oldukça da dayanıklı bir kurabiyedir. En çok bademlisi tercih edilen bu kurabiyeleri kuru üzümle ve limon kabuğu ile hazırladım ve oldukça da lezzetli oldular. Sizde kendi biscottinizi oluşturmak için malzemelerde değişiklik yapabilirsiniz. Henüz denemeyenler için kuru meyveli biscotti geliyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Yumurta ve şekeri 2 dakika çırpalım. Daha sonra sirke ve erimiş tereyağı ekleyip karıştıralım. Un, kabartma tozu ve vanilya ekleyip karıştıralım.
  2. En son kuru meyveleri ve limon kabuğu rendesini ekleyelim ve elimizle yoğurmaya başlayalım. Elimize yapışmayan yumuşak bir hamur yapalım. Hamuru ikiye bölelim.
  3. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye ince uzun somun ekmek şeklinde hamurları yerleştirelim. 175 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 20 dakika üzerleri hafif kızarana kadar pişirelim. Fırından çıkardığımız kurabiyeleri yarım saat soğumaya bırakalım.
  4. Soğuyan kurabiyeleri birer parmak genişliğinde dilimleyelim. Yan yatırıp tepsiye dizdiğimiz kurabiyeleri bu sefer 150 derece ısıtılmış fırında 20 dakika daha pişirip kurutalım. Fırından çıkarıp tel ızgara üzerinde soğutalım. Kuru meyveli biscotti servise hazır.

Afiyet olsun.