Lebeniye çorbası, Güneydoğu bölgesinde her ilde farklı şekillerde yapılmaktadır. Leben sözcüğünden gelen adı Arapçada yoğurt demektir. Üzerine nohut, et yada köfte ve pirinç eklenmektedir. Yoğurt çorbasını andıran ancak içindeki malzemelerle muhteşem bir lezzete dönüşen lebeniye çorbası deneyen herkesin beğenisini kazanan bir çorbadır. Oldukça doyurucu ve faydalı olan bu çorbayı mutlaka denemelisiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Köfte harcı için soğanı ince rende ile rendeleyelim. Kıymayı ve baharatları ekleyip iyice yoğuralım. Misket büyüklüğünde toplar yapalım. Sıvıyağı tavaya alalım ve köftelerimizi kızartalım.
  2. Çorba tenceremize suyumuzu alıp kaynatalım. İyice yıkayıp süzdürdüğümüz pirinci ekleyelim. Kaynayınca altını kısıp ara ara karıştırarak 10 dakika pişirelim. Daha sonra haşlanmış nohutu ekleyelim. Terbiyesi için küçük bir kasede yoğurt ve unu karıştıralım.
  3. Çorba suyundan azar azar yoğurda karıştırıp kıvamını açalım. Ilınmaya başlayan yoğurdu yavaş yavaş çorbaya karıştırarak ekleyelim. Kaynamaya başlayan çorbaya kızarttığımız köfteleri ekleyelim.
  4. Köfte kızarttığımız tavada tereyağını eritip naneyi hafifçe yakalım. Çorba tenceresine naneyi ekleyelim. Birkaç taşım kaynatıp ocağı kapatalım. Lebeniye çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.