Tam ölçülü ve şahane kıvamda bir yayla çorbası tarifi ile sizlerleyim. Yayla çorbası bir diğer adıyla yoğurt çorbası Türk mutfağı’nın klasik çorbalarındandır. Bu çorbanın pişmediği ev yok gibidir. Özellikle çocukların severek tükettiği yayla çorbası her evde sıkça yapılır. Henüz denemeyenler ve yeni başlayanlar için lokanta usulü yayla çorbası tarifi geliyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle pirincimizi birkaç su yıkayıp fazla nişastasından arındıralım ve süzülmeye bırakalım.
  2. Suyumuzu tenceremize alalım. Kaynamaya başlayan suya yıkanmış pirinçlerimizi ekleyelim. Kaynamaya başladıktan sonra kısıkta 15 dakika pişirelim.
  3. Ayrı bir kasede yoğurt, yumurta sarısı ve unu karıştıralım. Pişen pirinç suyundan yoğurt karışımımıza bir kepçe koyup karıştıralım. Bu işlemi 2-3 kez tekrarlayalım. Kasemizin altı ılınmaya başladığında terbiyemizi tenceremize yavaş yavaş ekleyelim. Bu esnada terbiyenin kesilmemesi için kaynayana kadar karıştıralım. Kaynamaya başladığında tuzu ekleyip ocağı kapatalım.
  4. Küçük bir cezvede yağları eritelim. Üzerine naneyi koyup biraz yakalım. Çorbanın üzerine kızaran naneyi dökelim. Yayla çorbası 10 dakika dinlendirildikten sonra servise hazırdır.

Afiyet olsun.

Not: Yayla çorbası bekledikçe koyulaşan bir çorbadır. Eğer kıvamı koyulaşırsa 1 çay bardağı kadar sıcak su ekleyelim.