Et yemekleri içerisinde en kolay yapılan lezzetlerdendir. Sebzeleri doğrayıp hepsini harmanlayarak fırına verilmesi ile ortaya muhteşem bir lezzet çıkmaktadır. Yapımı son derece pratik olan Maraş’a özgü geleneksel Maraş tava enfes tadı ile de damaklarda iz bırakmaktadır. Kalabalık sofralar için oldukça uygun olan bu yemeği davet sofralarında ve bayram günlerinde sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Bol sebzeli ve bol proteinli Maraş tava damaklarda iz bırakacak ve sofranızın yıldızı olacak.

Maraş tavada lezzetini arttırmak için kuyruk yağı da kullanılmaktadır. Genellikle fırına verirken aralarına kuyruk yağı yerleştirilmektedir. Ben tencerede eti kavurmadan önce kuyruk yağını eritip yağını çıkarıyorum. Sonra da bu yağda etleri kavurup tüm yağını ete yediriyorum. Bu şekilde daha lezzetli olduğunu düşünüyorum. İki farklı şekilde de kullanılabilmektedir. Kuyruk yağını sevmeyen kullanmayabilir. Bunun yerine fırına verirken sebzelerin üzerine birer çay kaşığı kadar tereyağ yerleştirebilirler. Ama kuyruk yağı ile yapılan yemeğin lezzeti bambaşkadır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcanları alacalı soyalım ve iri iri küpler halinde doğrayalım. Derin bir kaseye 1 yemek kaşığı tuz koyup su ekleyelim. Karıştırıp patlıcanları koyalım ve karıştıralım. Yarım saat patlıcanların acı suyunun ve karasının çıkmasını bekleyelim.
  2. O sırada tenceremize sıvıyağı alıp ısıtalım. Üzerine kuyruk yağlarını koyup karıştırarak eritelim. Ocağı kapatalım ve kaşığın tersi ile yağlara bastırıp tüm yağını ezerek çıkaralım. İyice süzerek katı kısımlarını çıkaralım. Tencereyi tekrar ocağa alalım ve üzerine etleri ekleyelim. Yüksek ateşte karıştırarak kavuralım. Etler suyunu salıp çekince 1 su bardağı suyu ekleyelim. Kaynayınca altını kısalım ve suyunu çekene kadar etleri pişirelim.
  3. Kuru soğan ve sarımsakların kabuklarını soyup ince ince doğrayalım. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım. Yeşil biberlerin çekirdeklerini çıkarıp halka halka doğrayalım. Patlıcanları süzüp sudan geçirelim. Suyunu tamamen çeken etleri tencereden fırın tepsisine alalım. Patates, patlıcan, kuru soğan, sarımsak, yeşil biber, domatesin yarısını ve baharatları da fırın tepsisine koyalım.
  4. Hepsini güzelce harmanlayalım ve tepsiye yayalım. Ayırdığımız domatesleri de üzerlerine yayalım. 200 derece ısıtılmış fırında 40 dakika pişirelim.  Soğutmadan servis edelim. Maraş tava servise hazır.

Afiyet olsun.