Pizza, savaş zamanında İtalyan kadınların yokluk günlerinde hazırladıkları üzerine evde bulunan malzemelerle yaptıkları bir yemektir. O günlerde sabah, öğlen ve akşam sürekli bu hamur işini tüketiyorlardı. Bu yoksul yiyeceği zamanla soylu zenginlerin de beğenisini kazanınca pizza geniş kitlelere hitap etmeye başladı.

İatlya’nın genç krallarından I. Umberto’nun sarayından Kraliçe Margete için acil olarak pizza istenmiştir. O zamanların pizzacılarından biri yanına aletlerini ve birkaç yiyeceği de alarak saraya gitmiştir. Birini balıkla birini peynir ve zeytinyağı ile hazırlamıştır. Sonuncusunu da mozzerella ve domatesle hazırlamış, maydanozla süsleyip servis etmiş. Kraliçe tarafından çok sevilen son pizzanın ismi sorulduğunda da heyecanlanmış ve Kraliçe’nin adını yanlış hatırlayıp ” Margherita majesteleri, şerefinize ona sizin adınızı verdim” demiştir. O günden sonra yemek menülerinde adı bu şekilde yer etmiş ve bugünlere kadar gelmiştir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Maya ve şekeri bir kaseye alalım. Üzerine ılık suyu döküp karıştıralım. 10 dakika kabarmasını bekleyelim. Unu karıştırma kasesine alalım. Ortasını açıp zeytinyağını ve tuzunu koyalım. Yağın üzerine de maya karışımını dökelim. Parmak hareketleri ile yavaş yavaş yoğurarak unu karışıma yedirelim. Alttan üste doğra katlayarak 10 dakika yoğuralım. Üzerini streçleyip 1 saat ılık bir ortamda mayalandıralım.
  2. Bu sırada biz de domates sosunu hazırlayalım. Bunun için domateslerin kabuklarını soyalım ve rendeleyelim. Üzerine sarımsağı rendeleyelim. Ardından tuz, kekik ve 3 yemek kaşığı zeytinyağını koyup karıştıralım.
  3. Mayalanan hamurunuzu unladığımız tezgaha alalım. Üzerine un serpelim ve merdane ile fırın tepsisi boyunda açalım. Fırın tepsimizi yağlamadan hamuru tepsiye yerleştirelim. Üzerine rendeleyip hazırladığımız domates sosunu yayalım. Üzerine dilim olarak kestiğimiz mozzerella peynirini yerleştirelim. 200 derece ısıtılmış fırında 12-13 dakika pişirelim. Fırından çıkan pizzamızı dilimleyelim ve fesleğen yaprakları ile süsleyelim. Margherita pizza servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Margherita pizza sadece peynir ile hazırlanır. Orjinal tarifinde mozzerella kullanılmaktadır. Ancak mozzerella olmadığında çeçil peynir yada kaşar peynir ile de hazırlanabilmektedir ( ben bu tarifte çeçil peynir ve kaşar peynir kullandım). Fesleğen ile servis edilen margherita pizzada domates sos pişirilmeden hamura eklenmektedir. İçinde et ürünleri olmadığından restoran menülerinde vejeteryan pizza olarak da geçmektedir.