Melanzane, kızartılmış patlıcan dilimlerinin peynir ve domates sosu ile pişirilmesi ile hazırlanan oldukça lezzetli bir yaz yemeğidir. Güney İtalya’nın klasik yemekleri arasında olan melanzane, evdeki basit malzemelerle nasıl bir ziyafet yemeği oluşturulabileceğinin kanıtıdır adeta.

Türkler tarafından en sevilen yaz sebzeleri arasında yer alan patlıcan ile yapılan bu tarif içinde bulunan patlıcan sayesinde bizlerin de en sevdiği yemekler arasına girmiştir. Bizim damak tadımıza da hitap eden melanzane, kimi yerlerde kızartılarak yapılırken kimi yerlerde de hafif olması için ızgara da pişirilmektedir. Ancak lezzeti açısından kızartarak yapılanı çok daha fazla beğeni kazanmaktadır. Orjinal tariflerde ılık yada soğuk olarak servis edilen bu yemek pişirildikten sonra 2 saat kadar bekletilmektedir. Hatta bazı yerlerde ertesi gün bile soğuk olarak tüketilmektedir. Dinlendikçe ve bekletildikçe tadı daha da oturup lezzetlenmektedir.

Melanzane için kalın bostan patlıcanları daha ideal olmaktadır. Ben bazı ufak değişiklikler yaparak çok lezzetli bir melanzane hazırladım. Patlıcanın olduğu her yemek gibi bu yemek de çok çok lezzetli oldu. Bu tarifi deneyince eminim sizde çok beğeneceksiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcanları bir parmak kalınlığında halka halka dilimleyelim. Üzerlerine tuz serpelim. Acı suyunun çıkması için üzerlerine su ekleyip 20 dakika bekletelim. Süre sonunda süzelim ve sudan geçirelim. İyice kuruladığımız patlıcanları kızgın yağda önlü arkalı kızartalım. Kapaklı bir kaba koyalım ve beklemeye alalım.
  2. Domates sosu için kuru soğanı ince ince doğrayalım. Zeytinyağında karıştırarak kavuralım. İnce ince dilimlediğimiz sarımsakları ekleyelim. Birkaç tur çevirdikten sonra kabuklarını soyup rendelediğimiz domatesleri ekleyelim.  Baharatlarını ve fesleğeni de atalım ve karıştıralım. Hafif suyunu çekip koyulaşmaya başlayınca ocağı kapatalım.
  3. Fırın kabımızın zeminine hazırladığımız domates sosundan 2 yemek kaşığı kadarını yayalım. Daha sonra fırın kabına birer dilim kızartılmış patlıcan dilimi dizelim. Patlıcanların üzerine kaşar dilimleri yerleştirelim. Kaşar rendesinin üzerine de birer kaşık domates sos dökelim.
  4. En üstte domates sos ve kaşar dilimi olacak şekilde sırayla patlıcanlar bitene kadar işleme devam edelim. 175 derece ısıtılmış fırında 15 dakika pişirelim. 5 dakika fırında dinlendirelim. Melanzane servise hazır.

Afiyet olsun.