Melemen mi yoksa menemen mi ?. yada soğanlı mı soğansız mı ? bu sorular sürekli tartışılan sorulardır. Orjinal ismi menemen olan bu yemeğin tarihi çok eskilere dayanmaktadır aslında.

Vedat Milor, Hürriyet gazetesindeki yazısında bu konu hakkındaki araştırmalarına yer vermiştir. Buna göre 15. yy’da saray mutfağı’nda soğanlı yemekler önemli bir yere sahipti. Aynı yıllarda biber de mutfaklarına girmişken domates çok sonralarda giriş yapmıştı. Bu nedenle kesin bir yargı olmasa da menemen’in soğanlı yumurtanın bir dönüşümü olarak ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

İlk kez mübadele ile İzmir’in Menemen ilçesine gelen Girit Türkleri tarafından yapıldığı için adını ilçeden alarak menemen olmuştur.

Aslına bakarsanız soğansız yumurta da pek bir tatsız oluyor. Mis gibi kavrulmuş soğanın kokusu ile pişen menemenin tadı hiçbir şeye değişilmez. Yanında da buz gibi bir ayranla nefis oluyor. Yaz aylarının en sevilen ve en sık yapılan yemeği olan menemen birçok evde sıklıkla tüketilmektedir. Bizde zamanı geçmeden sonbaharın son kırmızı domatesleri ile yapıp tüketelim zira bu lezzeti uzun çok özleyeceğiz.

Oldukça ekonomik malzemelerle yapılan ve hazırlaması oldukça kısa süren bu yemek genelde öğrenci yemeği olarak da bilinir. Tazecik ekmeği tavaya batırıp yemesi de ayrı bir keyif olan menemeni arzu eden benim gibi birkaç yumurta sarısını da banmak için üzerine kırabilir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle kuru soğanı ince ince doğrayalım. Tavamıza yağlarımızı alalım ve eritelim. Doğradığımız soğanları tavamıza alıp karıştırarak kavuralım. İyice eriyene kadar yaklaşık 5 dakika kavurduğumuz soğanlara ince ince doğradığımız biberleri ekleyelim. Karıştırarak kavurmaya devam edelim.
  2. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım. Kavurduğumuz biber ve soğana küp küp doğradığımız domatesleri ekleyelim. Tuzunu da koyup domatesler eriyip suyunu hafif çekinceye kadar pişirelim.
  3. Yumurtaların ikisini bir kaseye kıralım ve çırpalım. Suyunu hafif çeken domateslere çırptığımız yumurtaları ekleyelim. Orta ateşte yumurtalar pişerken üzerine kalan 2 yumurtayı da çırpmadan tavaya kıralım (arzu eden yumurtaların hepsini çırpıp tavaya ekleyebilir). Üzerine istenilen baharatlar atılarak pişmeye bırakılır.
  4. Bir spatula yardımıyla hafifçe karıştırılarak pişirilen menemen soğutmadan tüketilir. Menemen servise hazır.

Afiyet olsun.