Buram buram portakal kokan bir reçele kimse hayır diyemez sanırım. Tereyağlı ekmeğimizin üzerine şöyle ağız sulandıran bir portakal reçeli ne de güzel olur değil mi? Cevabınız evet ise buyurun tarife geçelim.

Püf Noktası:
Reçellerimizi karıştırırken mutlaka temiz ( sadece reçel için kullanılan ) bir tahta kaşık kullanılmalı. Çelik kaşık reçelinizin çok geç kıvam almasına sonrasında da sulanmasına neden olur.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Portakalları güzelce yıkayıp kabukları birer parmak genişliğinde keselim. Rulo olarak sarıp kalın yorgan iğnesi ile ipe dizelim ve uçlarını bağlayalım. Kabukları tencereye alalım ve üzerlerini geçene kadar su dolduralım. 2 saat bu şekilde bekletelim sonra suyu döküp yeniden su dolduralım.
  2. Bu işlemi 6-7 kez yapalım ve son suda 20 dakika kaynatalım. Suyunu süzüp tekrar su koyarak 20 dakika daha kaynatalım.
  3. Süzdürdüğümüz kabuklara portakal suyu, şeker ve su ekleyelim. Kaynamaya başladığında üzerinde biriken köpükleri tahta kaşıkla alalım. Kapağı yarım kapalı olarak kısığa yakın orta ateşte 50 dakika kadar pişirelim.
  4. Kıvamını kontrol etmek için temiz bir tabağa 3-4 damla damlatıp kıvamına bakalım. Kıvam aldıysa limon tuzunu ekleyelim ve 10 dakika daha pişirelim.
  5. Ocağı kapatıp soğumaya bırakalım. Soğuduğunda kavanozlara boşaltalım. Portakal kabuğu reçeli servise hazır.

Afiyet olsun.