Yaz sebzelerinin en lezzetlilerinden olan patlıcanın sayısız faydaları olduğu bilinmektedir. En önemli faydası kansere karşı koruyucu olmasıdır. İçinde bulundurduğu manganez organlarımızın korunmasına yardımcı olmaktadır. Kemik erimesine karşı etkili olan patlıcan doğal da bir lif kaynağıdır. Ayrıca kap sağlığını korumaya yardımcı olup anemiyi de önlemektedir. Sindirime yardımcı olan patlıcan beyin fonksiyonlarını arttırmakta ve bu sayede hafızayı güçlendirmektedir.

Yazın bitmesine günler kala yaz sebzesi ile güzel bir yemek yapalım dedik ve elimiz her zamanki gibi yine patlıcana gitti. Patlıcanın her türlüsünü severek yiyen Türk toplumu özellikle yazın patlıcana doymakta. Ben de ailecek her türlüsünü pişirip yediğimiz patlıcanla değişik ve lezzetli ne yapabilirim diye düşünürken bu tarif ortaya çıktı. Biz beğenerek yedik. Değişik ve lezzetli bir tarif arıyorsanız ve değişik tatların birleşimini seviyorsanır bu tarif tam size göre. Misafir sofraları için de oldukça gösterişli ve pratik olan bu tarifi sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz. Umarım sizde dener ve beğenirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcanları yıkayalım ve ortadan ikiye bölelim. Düz durabilmesi için altlarını çok ince şekilde kesip alalım (düz ise gerek yok. Ben almadım). Kaşıkla içlerini oyalım ve çıkan içleri tuzlu suda yarım saat bekletelim. Patlıcan sandalları zeytinyağı ile hafifçe yağlayalım ve her taraflarını tuzlayalım.
  2. Patlıcanların içlerini süzgece alalım ve bekletelim. Soğanı ince ince doğrayalım ve zeytinyağı ile ocağa alalım. Karıştırarak kavurmaya başlayalım. Domateslerin kabuklarını soyalım ve küp küp doğrayalım. İyice kavurduğumuz soğanların üzerine küp domatesleri ekleyelim. Sarımsağı da rendeleyelim ve ilave edelim. Domatesler ezilip rengi dönünce baharatlarını atalım.
  3. Küp küp doğradığımız süzülmüş patlıcan içlerini ve haşlanmış mısırları domateslerin üzerine ekleyelim. 10-15 dakika karıştırarak kavuralım. Patlıcan içlerimiz diriliğini kaybedince ocağı kapatalım. Yağlayıp tuzladığımız patlıcan sandallara iç harcımızdan 2’şer 3’er yemek kaşığı dolduralım.
  4. 200 derece ısıtılmış fırında mısırlı patlıcan sandalı 25 dakika pişirelim. Fırından çıkaralım ve üzerine kaşar rendesi ekleyelim. Tekrar fırına verelim ve kaşar paynir eriyip kızarana kadar 15 dakika daha pişirelim. Fırını kapatıp 5 dakika dinlendirelim. Mısırlı patlıcan sandal servise hazır.

Afiyet olsun.