Nevzine tatlısı, Kayseri’nin geleneksel lezzetlerinden biridir. Pekmez ve tahinin buluştuğu bu eşsiz tatlının sert bir hamuru olup tepsiye el ile bastırarak yerleştirilir. Bu yüzden kendi yöresinde nevzine yapmak yerine ‘nevzine basmak’ tabiri kullanılır. Nevzine tatlısı dini günler ve diğer önemli günlerde yapılıp misafirlere ikram edilir. Oğlan doğuran geline kaynanasının nevzine ikram etmesi bir Kayseri geleneğidir.

Tahin, pekmez ve ceviz ile hazırlanan ve sonunda muhteşem bir lezzet ile damakları şenlendiren bu tatlıyı denemeli, denemeyenlere de ikram etmelisiniz. Henüz tatmayan ve yapmayanlar için nevzine tatlısı tarifi geliyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle şerbeti hazırlayalım. Bunun için tencereye su ve şekeri alalım. 10 dakika kaynatalım ve ocağı kapatalım. Pekmezi ekleyip karıştıralım ve soğumaya bırakalım.
  2. Dikdörtgen borcamımızı yağlayalım. Hamuru için karıştırma kasesine oda ısısında yumuşamış tereyağını alalım. Üzerine sıvıyağ, yoğurt, tahin ve sirke ekleyip iyice karıştıralım. Homojen bir kıvam alan karışıma un ve kabartma tozunu ekleyelim. Biraz karıştırıp kırık cevizleri de ekleyelim.
  3. Hepsini güzelce harmanlayıp yoğuralım. Yağladığımız fırın kabına hamuru aktaralım. Elimizle bastırarak tepsiye eşit şekilde yerleştirelim. Üzerine çatalla şekil verelim. 180 derece ısıtılmış fırında 40 dakika pişirelim. Fırından tatlımızı çıkaralım ve ilk sıcağının çıkması için 5 dakika bekleyelim. İlk sıcağı çıkan tatlıyı dilimleyelim. Dilimlenen tatlıya soğumuş şerbeti eşit olarak dökelim. Şerbetini çekip soğuması ve lezzetinin oturması için en az 2 saat dinlendirelim. Arzuya göre kırık ceviz veya tahin ile ikram edelim. Nevzine tatlısı servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Bu tarif için 35 x 24 cm. ‘lik dikdörtgen borcam kullanılmıştır.