Çay saatlerinde yada atıştırmalık olarak hazırlayabileceğiniz müthiş bir lezzet. Çerkez mutfağı’nın geleneksel lezzetlerinden olan “Velibah“, çerkez böreği, patatesli çörek gibi isimlerle de bilinen klasik bir hamur işidir. Bizdeki gözlemenin başka bir versiyonu diyebiliriz. Biraz daha kalın bir hamura sahip olan bu çöreğin hamurunda haşlanmış patates bulunmakta. Sizde bu lezzeti deneyip çay sofralarınıza bir farklılık getirin.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patatesleri yıkayıp yumuşayana kadar haşlayalım. Kabuklarını soyup küçük bir kaseye alalım. Üzerine peynir ufalayıp tuz serpelim(peynir tuzlu ise atmayalım). Patates ezici ile ezerek püre haline getirelim.
  2. Ayrı yerde karıştırma kasesine ılık su, ılık süt, şeker ve ınstant mayayı alıp karıştıralım. 5 dakika bekletip azar azar un ekleyerek yumuşak bir hamur yapalım. Üzerini streçleyip 1 saat ılık bir ortamda mayalandıralım.
  3. Mayalanan hamuru alıp hafif yoğurarak havasını alalım. 10 eşit bezeye bölelim. Unlanmış tezgaha bezemizi alalım(diğer bezelerin kurumaması için üzerini örtelim). Avuç içi kadar açıp patatesli harcımızdan bir kaşık koyalım. Kenarlarını ortada büzüştürüp kapatalım. Ek yeri alta gelecek şekilde unlanmış tezgaha koyalım. Üzerini de unlayıp incecik açalım. Tüm bezeleri bu şekilde hazırlayıp yağlı kağıt üzerinde bekletelim.
  4. Bezeler ikinci mayalanma sürecini bu süreçte tamamlayacak. İlk yaptığımız bezeden başlayarak unlanmış tezgahta merdaneyle tekrar hafifçe açıp inceltelim.
  5. Teflon tavamızı yağsız olarak iyice ısıtalım. İncelttiğimiz hamurumuzu ısınmış teflona alalım. Bir tarafı kızarınca çevirelim. Kızaran yüzeye bıçakla incecik tereyağ sürelim. Arka yüzü de kızarınca tabağa ters çıkaralım ve bu yüzene de incecik tereyağ sürelim. Ilınınca rulo şeklinde sarıp servis edelim. Patatesli velibah servise hazır.

Afiyet olsun.