İzmir Bergama ilçesinin ince ve uzun patlıcanları ile yapılan geleneksel bir lezzettir Patlıcan çığırtma. Patlıcan ve biberlerin kızartılarak hazırlandığı domatesle pişen yemek zeytinyağlı yemeklerin en lezzetlilerindendir. Bu sıcak havalar yenebilecek tam bir yaz yemeği için bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

Tarifin orjinalinde olduğu gibi zeytinyağı ile kızartıldığında daha hafif olan Patıcan çığırtma ‘yı sizde zeytinyağı ile denemelisiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcanları alacalı soyup ince uzun olarak doğrayalım. Tuzlu suda 30 dakika acısının çıkması için bekleyelim. Süzelim ve sudan geçirelim. Temiz bir mutfak havlusu ile kurulayalım. Biberleri de ikiye kesip içindeki çekirdekleri çıkaralım.
  2. Tenceremize zeytinyağını alıp kızdıralım. Patlıcanları aralıklı olarak koyup önlü arkalı kızartalım. 3 yada 4 seferde patlıcanları kızartıp bitirelim. Daha sonra biberleri kızartalım.
  3. Tencereye önce kızarttığımız patlıcanları dizelim. Daha sonra üzerlerine biberleri dizelim. Üzerine sarımsakları rendeleyelim. Kabuklarını soyup küp küp doğradığımız domatesleri de yayalım. Tuzunu serpelim. Tencerede kalan yağdan 2 kaşık üzerine gezdirelim. Yemeği ocağa alalım. Kaynamaya başlayınca altını kısalım ve 20 dakika pişirelim.
  4. Süre sonunda ocağı kapatıp kapağı kapalı olarak soğumaya bırakalım. Oda ısısına gelen yemeğimizi  buzdolabına kaldıralım. Lezzetinin tam oturması için bir gece dinlendirelim. Patlıcan çığırtma servise hazır.

Afiyet olsun.