Gaziantep’in geleneksel yemeklerinden olan patlıcan doğrama diğer adı ile patlıcan ekşilemesi patlıcan ile yapılan en güzel tencere yemeklerinden biridir. Kavurma işlemi yapılmadan tüm sebzelerin doğranıp sırası ile üst üste dizilerek hazırlanan ve sonunda da sumak ekşisi ile tatlandırılan patlıcan doğrama lezzetinin yanında pratikliği ile de beğenilmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Etimizi tencereye alalım. Yağını ekleyip karıştırarak kavuralım. Suyunu salıp çekince salçasını ekleyip eritelim. Sıcak suyunu ekleyip kısık ateşte 30 dakika pişirelim. Etlerimiz yumuşayınca haşlanmış nohutu ekleyelim.
  2. Üzerine küp küp doğranmış kuru soğan ve ince ince doğradığımız biberleri ekleyelim. Alacalı soyup iri iri doğradığımız patlıcanları eşit olarak tenceremize yerleştirelim. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım ve patlıcanların üzerine yayalım. En üstüne de sarımsakları ince ince doğrayıp yerleştirelim.
  3. Tuz ve sumak ekşisini ekleyelim. Kaynamaya başlayınca altını kısığa yakın orta ateşe getirip 30 dakika kadar pişirelim. Yemeğimiz piştiğinde küçük bir cezvede tereyağımızı eritip nanemizi yakalım. Tenceremizin üzerine yaktığımız naneyi gezdirelim. Yemeğimizi kapağı kapalı olarak 10 dakika dinlendirelim. Patlıcan doğrama servise hazır.

Afiyet olsun.