Annelerimizin yaptığı klasik bir tepsi böreği tarifi tarifi veriyorum. Hiç vakit almayan 10 dakikada hazırlanabilen peynirli tepsi böreği tarifi ani gelen misafirler için ideal bir tarif.

Klasik dikdörtgen fırın tepsisinde hazırlanan lezzetli tepsi böreği tarifini mutlaka not almalısınız.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Fırın tepsimizi yağlayalım. Derin bir kaseye yumurtaları kıralım ve çırpalım. Üzerine yoğurt, tuz ve süt ekleyip yavaşça çırpalım. En son sıvıyağı ekleyip karıştıralım. İç harcı için de ince ince kıydığımız maydanozlarla peynirleri karıştıralım.
  2. İlk yufkamızı yağlı tepsiye kenarlarından sarkıtarak yayalım. İkinci yufkayı 4 yada 5 parçaya bölüp sosa batıralım. Fazlasını süzüp tepsiye yayalım. Üçüncü yufka içinde aynı işlemi yapalım. Peynir harcının yarısını döküp eşit olarak yayalım. Yine 2 adet yufkayı sosa batırıp peynirli harcın üzerine yayalım. Kalan peynirli harcı eşit olarak tepsiye yayalım. Kalan 2 adet yufkayı da sosa batırıp süzerek tepsiye yayalım.
  3. Kenarlardan sarkan yufkaları üzerine kapatalım. En üste maden suyu dökelim. 180 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 40 dakika kızarana kadar pişirelim. İlk sıcağı çıkınca dilimleyelim. Peynirli tepsi böreği servise hazır.

Afiyet olsun.