Kereviz yemeği çoğunluğun zeytinyağlı olarak tükettiği bir yemektir. Ama ben bugün sizler için sıcak yemek olarak hazırladım. Portakal soslu terbiye ile pişirdim. Bu şekilde çok güzel oluyor ve portakal ayrı bir lezzet veriyor. Kokusu ve rengiyle oldukça iştah açıcı ve ağız sulandırıcı. Biz kerevizin bu halini çok ama çok seviyoruz. Umarım sizde dener ve beğenirsiniz. Kış bitmeden bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Genişçe bir kaseye 2 bardak su koyalım. Üzerine 1 limon sıkalım ve karıştıralım.Sebzelerin kararmaması için önce kerevizi sonra patatesi ve havucu bu kaseye küp küp doğrayalım ve karıştıralım.
  2. Tenceremize zeytinyağımızı alıp üzerine doğranmış kuru soğanımızı koyalım. Sararana kadar kavuralım. Üzerine süzdürdüğümüz sebzeleri ve ince ince doğradığımız sarımsağı koyalım. Karıştırarak 2 dakika kadar kavuralım. Üzerini geçecek kadar yaklaşık 4 bardak sıcak su koyup kısıkta pişmeye bırakalım.
  3. Bu sırada ayrı bir kasede terbiyesini hazırlayalım. Bunun için portakal suyunu kaseye alalım. Üzerine su, un ve yumurta sarısı ekleyip iyice karıştıralım. Pişen yemeğin suyundan terbiyeye ekleme yaparak ılıştıralım. Sonra karıştırarak yemeğe azar azar dökelim. Tuzunu ekleyip bu şekilde de 2-3 dakika pişirip ocağı kapatalım.
  4. Terbiyenin kesilmemesi için kapağını tam kapatmadan yarım açık bırakalım. Üzerini maydanozla süsleyip servis edelim. Portakal terbiyeli kereviz yemeği servise hazır.

Afiyet olsun.