Kış mevsimi’nin en sevilen meyvelerinden portakalla yapılmış muhteşem bir kek. Kakao ile birlikte lezzeti katlanan bu keke bayılacaksınız. Pişerken eve yayılan kakao ve portakalın o enfes kokusu sizi sabırsızlandıracak. Ama yemek için acele etmeyip soğumasını bekleyin!

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Yıkanmış portakalı karıştırma kasesine rendeleyelim. Üzerine yumurtaları kıralım. Şekeri de ekleyip 3 dakika kadar çırpalım. Daha sonra portakal suyu, sıvıyağ ve süt ekleyip tekrar çırpalım.
  2. Vanilya, kabartma tozu ve unu ayrı yere eleyip karıştıralım. Azar azar yumurtalı karışıma ekleyip karıştırarak yedirelim.
  3. Kalıbımızı hafifçe yağlayalım. Hamurumuzun yarısını kalıba dökelim. Kalan hamura kakao ve su ekleyip iyice çırpalım. Kalıptaki hamura gelişi güzel dökelim. Çatalı kalıbın içerisinde bir uçtan bir uca döndürerek gezdirelim.
  4. Fırınımızı 170 derece ısıtalım. Kekimizi yaklaşık 35-40 dakika fırını hiç açmadan pişirelim. Süre sonunda kürdan kontrolü yapalım. Kekimiz pişince fırını kapatalım. Fırın kapağına mutfak havlusu sıkıştırıp bu şekilde 15 dakika daha bekletelim.
  5. Ilınan keki çıkarıp tamamen soğuyunca servis tabağına alalım. Portakallı mermer kek servise hazır.

Afiyet olsun.