Ratatouille (Ratatuy), bir vejeteryan yemeği olup çok hafif ve de çok lezzetli bir yemektir. Fransa’nın Marsilya şehrinde ilk olarak yapılmaya başlanmıştır. Marsilya mutfak kültürü olarak çok öne çıkan bir şehirdir. Burada taze sebze ve taze meyve ile beslenme son derece önemli bir yere sahiptir. Fransa’da onlarca yıldır sevilerek tüketilen bu yemek günümüze kadar gelmiş bir klasiktir.

Fransa’nın yoksulluk ve fakirlik zamanlarında (XVIII yy.) fakir köylülerin yemeği idi. Köylüler sebze artıklarını bir araya getirir ve pişirirlerdi. XX.yy’da ünlenen bu harika lezzet günümüzde Fransa ve birçok seçkin restoranda vejeteryan menüsünde yerini almıştır. Hafif oması nedeni ile et yemeklerinin yanında da servis edilebilmektedir. Orjinal tarifinde domates, biber, soğan ve sarımsak olan yemeğe günümüzde patlıcan, kabak ve de üzerine kaşar rendesi de dahil olmuştur.

Ratatouille (Ratattuy), sebzelerin çok ince kesilerek yan yana adeta domino taşları gibi dizilmesi ile hazırlanan ve sos eşliğinde pişirilen bir lezzettir. İster fırında ister tencerede pişirilen yemek adeta görsel bir şölen gibidir. Ratatouille(Ratatuy), yapımında püf noktası sebzelerin çok çok ince doğranması ve hepsinin aynı boyutlarda olmasıdır. İnce ince kesilen sebzeler fırın kabına büyük bir özenle dizilir ve ağır ağır pişirilir. Gelelim bu lezzetle tanışmaya;

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcanları yıkayıp kabuğunu soymadan ince ince doğradıktan sonra tuzlu suda bekletelim. Bu sırada sosu için soğanları ince ince doğrayalım. Tavada zeytinyağında kavuralım. Üzerine ince ince doğradığımız biberleri ve sarımsakları ekleyelim. Domateslerin kabuklarını soyalım ve küp küp doğrayalım. Kavrulmuş soğan ve biberlere domatesleri ekleyelim. Tuzunu da atıp domatesin rengi dönene kadar 2 dakika kavuralım.
  2. Ocağı kapatıp domates sosunu fırın kabının zeminine dökelim ve yayalım. Patatesleri de ince ince doğrayalım ve kararmaması için suda bekletelim.. Kabakları ve domatesleri de kabuğunu soymadan ince ince doğrayalım.
  3. Patlıcan ve patatesi süzgece alalım. Tüm sebzeleri önümüze dizelim ve sırayla yan yana fırın kabına dizelim. Sebzelerin aynı boyutta kesilmiş olması bu aşamada dizim ve görsellik açısından önemli. Tüm sebzeleri dizdikten sonra üzerlerine 1 çay kaşığı tuz serpelim.
  4. Sebzelerin yanmaması için üzerlerini yağlı kağıtla tamamen kaplayalım. 200 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 40 dakika yemeği pişirelim. Sonra fırından çıkaralım ve yağlı kağıdı üzerinden alalım. Sebzelerin üzerine kaşar peynir rendesi ekleyelim. Tekrar fırına verip 20 dakika daha pişirelim. Kaşar peynir eriyip sebzeler kızarınca fırından alalım. Ratatouille (Ratatuy) servise hazır.

Afiyet olsun.