Ege’nin incisi Alaçatı’nın meşhur tatlılarından olan Alaçatı muhallebisi dillere destan lezzeti ile herkesin beğenisini toplamaktadır. Tadan herkesin beğendiği ve tam not verdiği bu lezzeti bizde deneyip müdavimi olmuş durumdayız. Sıklıkla yaptığım bu tatlıyı sizinde beğeneceğinizi umuyorum.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Tereyağını tencerede eritelim. Üzerine unu ekleyelim ve kokusu çıkana kadar karıştırarak yaklaşık 5 dakika yakmadan kavuralım. Ocağı kapatalım ve şekeri ekleyelim. Karıştırarak şekerin karışmasını sağlayalım.
  2. Kavurduğumuz şekerli una sütü, sakızı ve vanilyayı ekleyelim. Tenceremizi takrar ocağa alalım ve karıştırarak orta ateşte pişirmeye başlayalım. Kaynayıp koyulaşmaya başlayınca ocağı kapatalım.
  3. El mikseri ile 5-10 dakika muhallebimizi çırpalım. Kaselere tatlımızı bölüştürelim. Oda ısısına gelince dolaba kaldıralım. 2-3 saat dolapta dinlendirdiğimiz tatlımıza tarçın serpelim. Sakızlı Alaçatı Muhallebisi servise hazır.

Afiyet olsun.

Püf Noktası: Tatlımızın özelliği pişirdikten sonra uzun süre çırpmaktır. Sakız gibi bir kıvama sahip olması için çırpmak çok önemli. Eğer makineniz fazla ısınırsa bir süre bekleyip tekrar çırpabiliriz.