Hemen hemen her mevsim rahatlıkla bulunan en sevimli sebzelerden biridir mantar. Bazen ana yemek olarak bazen de ağır bir yemek öncesi aperatif olarak süsler sofralarımızı. Çok pratik bir şekilde hazırlanması ve lezzetli olması nedeni ile çokça tercih edilir. Lezzeti ile de beğenilen mantarı sebzelerle harmanlayıp şahane bir yemeğe dönüştürebiliriz. İşte tam da böyle bir tarif. Sebzeli mantar sote tarifimi deneyip sofralarınızda ona yer açın.

Püf Noktası: Mantarları kesinlikle yıkamamalıyız. Mantarları yıkamak içine su çekmesine, pişirirken fazla su salmasına ve kararmasına neden olur. Bu da mantarın lezzetsiz olmasına yol açar.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle mantarların yüzeylerini nemli bir mutfak bezi ile silelim. Sapların kirli olan bölümlerini temizleyelim. Mantarları çok ince olmayacak şekilde doğrayalım ve beklemeye alalım. Biberlerin çekirdeklerini çıkaralım ve bir kaseye ince ince doğrayalım. Domateslerin kabuklarını soyup  ayrı bir yere küp küp doğrayalım.
  2. Soğan ve sarımsağı ince ince doğrayalım. Tavaya zeytinyağımızı alalım. Üzerine doğradığımız soğanları ekleyelim. Karıştırarak kavuralım. Kavrulan soğanlara biberleri ekleyelim. Biberler de yumuşayınca ocağın altını iyice açalım.
  3. Sarımsak ve mantarları tavamıza ekleyelim. Yüksek ateşte karıştırarak yaklaşık 10 dakika kavurmaya devam edelim. Mantar suyunu çekip pişene kadar ara ara karıştırarak kavuralım. Suyunu çeken mantarlara küp küp doğradığımız domatesleri ekleyelim. Yüksek ateşte 5 dakika pişirelim.
  4. Baharatlarını ekleyip karıştıralım ve ocağı kapatalım. Maydanozları ince ince kıyalım. Mantarları servis kasesine alalım ve maydanoz ile süsleyelim. Sebzeli mantar sote servise hazır.

Afiyet olsun.