Şeftali reçeli yazın en sevilen reçellerinden biridir. Rengi ve hoş tadı ile soframızı renlendirir. Ben bugün size annelerimizin yaptığı şeftali reçeli’ne alternatif olacak farklı bir reçel yapacağım. Tadı ve kıvamı ile şeftali reçeli en favori reçellerinizden olacak.

Not: Reçelimizi karıştırırken sonradan sulanmaması için mutlaka tahta kaşık kullanalım.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Suyu ve şekeri buyük reçel tenceresine alalım. İçine çubuk tarçınları da ekleyip 20 dakika kaynatıp şerbeti hazırlayalım. Bu esnada şeftalileri yıkayıp kabuklarından ve çekirdeklerinden arındıralım. Çok ince olmayacak şekilde elma dilimi şeklinde doğrayalım. Çok uzun olanları tekrar ikiye bölelim.
  2. 20 dakika kaynattığımız şerbetin içinden çubuk tarçınları çıkaralım. Üzerine dilimlediğimiz şeftalileri ekleyelim. Kaynamaya başlayınca altını kısalım ve 30 dakika kadar pişirelim. Bu sırada üzerinde biriken köpükleri de tahta reçel kaşığı ile toplayıp alalım.
  3. Süre sonunda temiz bir tabağa reçelden damlatıp dolapta 5 dakika tutalım. Eğer hemen akmıyorsa reçel olmuştur. Üzerine limon tuzunu da ekleyip karıştıralım. 5 dakika daha kaynatalım ve ocağı kapatalım.
  4. Tencerede tamamen soğuyana kadar bekletelim. Tamamen soğuyan reçelimizi temiz kavanozlara koyalım ve yeni kapaklarla sıkıca kapatalım. Serin ve güneş görmeyen bir dolapta tüm kış saklayıp afiyetle yiyelim. Buram buram tarçın aromalı şeftali reçeli servise hazır.

Afiyet olsun.