Patlıcan birçok kişinin en sevdiği sebzelerden biridir. Çok lezzetli olmasının yanında birçok yemeğin de baş kahramanı patlıcandır. Etli yemeklerin en iyi arkadaşı olan patlıcan yemeğe dahil olduktan sonra lezzeti bambaşka boyutlara çıkarır. Bu kadar lezzetli olan bu sebze ile yapılan yemek çeşitleri de elbetteki de çok fazladır.

Patlıcan ayrıca vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengindir. Magnezyum, bakır, fosfor, potasyum, folik asit, K vitamini, B6 vitamini ve lif barındırmaktadır. Lezzetinin yanında sayısız faydası da olan patlıcandan kışın mahrum kalmamak için yapılan yöntemlerin başında da patlıcan konservesi gelmektedir. Yaz mevsiminin son günlerini yaşadığımız şu günlerde evlerde yapılan kış hazırlıklarının başında da pek tabiki konserveler gelmektedir. Ben de kış hazırlıkları olarak patlıcan konservesi ile başlangıç yaptım. Henüz yapmamış olanlar için soslu patlıcan konserve geliyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcanları güzelce yıkayalım ve alacalı olarak soyalım. İri küpler halinde doğrayalım. Geniş bir kaseye koyalım ve üzerine 1 yemek kaşığı tuz serpelim. Üzerini geçene kadar su koyalım. Kara suyunun çıkması için 30 dakika bekletelim. Süre sonunda patlıcanları süzelim. Sudan geçirerek kara suyundan ve fazla tuzundan arındıralım. 10 dakika kadar süzülmeye bırakalım. Patlıcan miktarı fazla olduğu için iki gruba bölerek de bu işlemi yapabilirsiniz. Tabii bu durumda tuz miktarını da ikiye bölmek gerekmektedir.
  2. Ayrı bir tencerede konserve kavanozlarımızı ve sıfır kapaklarımızı kaynamaya bırakalım.
  3. Biberleri yıkayıp çekirdeklerinden arındıralım. İstenilen boyutta doğrayalım. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım. Tenceremize zeytinyağını alalım. Üzerine biberleri koyalım. Karıştırarak 2 dakika kadar biberleri kavuralım. Üzerine küp küp doğradığımız domatesleri ekleyelim. Domateslerin rengi dönene kadar 1 dakika kavuralım.
  4. Domateslerin üzerine süzdürdüğümüz patlıcanları ekleyelim. 1-2 tur karıştırıp yüksek ateşte alalım ve kaynamaya bırakalım. 5 dakika pişirelim ve ezmeden birkaç tur alt üst edelim. 5 dakika daha pişirip kısığa alalım.
  5. Kaynayan kavanozumuzu tencereden maşayla alalım. İçine kısıkta kaynayan soslu patlıcanlardan kaşıkla 2 parmak boşluk kalacak şekilde dolduralım. Kaynayan kapağıda çıkarıp iyice kurulayalım ve hemen sıkıca kavanozu kapatalım. Tüm kavanozları doldurulacağı sırada kaynar sudan çıkaralım ve kısıkta yanan patlıcanlardan dolduralım.
  6. Doldurduğumuz kavanozu hemen temiz ve kuru bir mutfak havlusu üzerine ters çevirelim ve 1 gün bu şekilde bekletelim. Ertesi gün kavanozları düzeltelim. Kapakları içe girmiş bir şekilde duruyorsa konservemiz tutmuş demektir. Güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edelim. Eğer kapak içe göçük değilse yada sızdırmışsa hemen kavanozları açıp patlıcanları tekrar kaynatmalıyız ve aynı işlemleri sırası ile yapmalıyız (bu işlem hemen o gün yapılmalı aksi taktirde besin zehirlenmesine neden olabilir). Soslu patlıcan konserve hazır.

Afiyet olsun.