Osmanlı’dan günümüze kalan bir et yemeğidir Tas kebabı. Aynı zamanda esnaf lokantalarının da aranılan lezzetlerinden. Kuzu etinin domates, sarımsak ve biberle lezzetlendiği Tas kebabı tartışmasız en çok sevilen et yemeklerindendir. Günümüzde üzerine arzuya göre kızartılmış patates ile servis edilmektedir. Ben de patates kızartarak servis ettim. Ama orjinali patates eklenmeden yapılmaktadır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kuşbaşı etleri tencerede kızaran yağa alalım. Etler suyunu salıp çekene kadar karıştırarak kavuralım. Suyunu çeken etlere 1 su bardağı sıcak su ekleyip 45-50 dakika pişirelim.
  2. Et suyunu çekince doğradığımız soğan ve sarımsağı ekleyelim. Soğanlar eriyince doğradığımız biberleri ekleyelim. Biberler yumuşayınca kabuklarını soyup küp küp doğradığımız domatesleri ekleyelim. Domatesler eriyince salçayı ekleyelim.
  3. Salça kavrulunca 1 su bardağı daha sıcak su ekleyelim. Baharatlarını da koyup güzelce karıştıralım. Bu şekilde 10 dakika pişirelim. Arzuya göre küp doğrayıp kızarttığımız patateslerle servis edelim. Tas kebabı servise hazır.

Afiyet olsun.