Sonbaharın gelmesi ile beyaz lahana evlere daha çok girmeye başladı. Şifa deposu olan lahananın etlisi, etsizi, kapuskası, çorbası, sarması ve turşusu derken sık sık lahana tüketmeye başladık. Mor lahana, kara lahana, brüksel lahanası ve beyaz lahana gibi birçok çeşidi bulunan lahananın faydaları saymakla bitmiyor.

Lahana kalp sağlığını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda kötü kolestrol seviyesini azaltmaktadır. Kan basıncını düşüren lahana ayrıca bolca K vitamini ve potasyum deposudur.

Güçlü bir antioksidan olan lahana iltihabı önlerken aynı zamanda karaciğer yağlanmasını da engellemektedir.

Kanser hastası insanların kanserli hücreleri ile de mücadele etmektedir. Kolon kanserine karşı da korucu özelliktedir. İçerdiği A, C ve K vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren lahana, dışarıdan gelen virüslere karşı da korucu görevi yapmaktadır.  Sindirim sistemini düzenleyen lahana iyi bir lif kaynağıdır.

Lahana suyunun zayıflamaya yardımcı olduğu da bilinmektedir. Bu yüzden diyet yapanlarda sıklıkla tüketmektedir. Lahana suyu ayrıca saç sağlığı için de oldukça faydalıdır. Lahana suyu saçlarımızın daha gür ve daha sağlıklı uzamasını sağlamaktadır. Ayrıca vücutta oluşan selülitleri de erittiği bilinmektedir.

Şimdi gelelim tavuklu lahana yemeği tarifine;

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Lahanaları yıkayalım ve süzülmeye bırakalım. Daha sonra hafif iri kalacak şekilde doğrayalım. Havuçları ince uzun doğrayalım. Kırmızı biberlerin çekirdeklerini çıkaralım ve çok küçük olmayacak şekilde doğrayalım. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım.
  2. Soğan ve sarımsağı ince ince doğrayalım ve tencereye alalım. Zeytinyağını ekleyelim ve kavurmaya başlayalım. Biberleri de ekleyelim ve güzelce kavuralım. Ardından kuşbaşı doğradığımız tavuk etlerini ekleyelim. Tavuklar kavrulup rengi dönünceye kadar karıştırarak kavuralım.
  3. Havuçları ekleyelim. Rengi solana kadar karıştırarak kavurmaya devam edelim. Üzerine küp küp doğradığımız domatesleri ekleyelim. Birkaç tur çevirip süzülmüş lahanaları ekleyelim. Baharatlarını ekleyelim ve birkaç tur alt üst edelim. Orta ateşe alalım ve kapağını kapatalım. 10 dakika sonra karıştıralım ve kapağı tekrar kapatalım. 10 dakika sonra tekrar karıştıralım ve kapağını kapatalım. Tüm sebzeler yumuşayana kadar pişmeye bırakalım.
  4. Yaklaşık 15 dakika sonra yemeğimizi kontrol edelim ve ocağı kapatalım. 5 dakika dinlendirdiğimiz tavuklu lahana yemeği servise hazır.

Afiyet olsun.