Helva Türk mutfağı’da çok tüketilen bir tatlı çeşididir. Pekçok özel günde konuklara helva ikram edilmektedir. Türk kültüründe acıların, sevinçlerin ve hüznün ortak adıdır helva. Helva ilk olarak Orta doğu ve Balkan ülkelerinde yapılmıştır. Genel olarak Türk, Arap ve Yahudi toplumlarının bulunduğu her bölgede helva yoğun olarak yapılmaktadır. Türklerin helva ile tanışması ise İslamiyeti kabul edip Arap kültürüne yakınlaşması ile olmuştur.

Osmanlı döneminde Saray’da helva hemen hemen her olayda pişirilen bir tatlı olmuştur. Şehzede doğumunda, tahta çıkışında, zafer kazanıldığında, sefere gidildiğinde ve dönüldüğünde hep helva pişirilmektedir. İçine katılan malzemelerin ve baharatların çeşidine göre de farklı adları bulunmaktadır. Gaziler helvası ölenlerin arkasından pişirilmektedir. Ayrıca İstanbul’da Ak helva, Diyarbakır’da Kudret helvası, Edirne’de Deva-ı Misk helvası, Bursa’da İshakiye helvası bunlardan birkaçıdır.

Herkesin gönlünde yatan helva farklıdır. Kimisi un helvasını severken kimisi de irmik helvasını sever. Bizim evde genelde un helvası sevilerek yenir. Ama ben en çok çok tane tane yapısıyla irmik helvasını severim. O yüzden bugün benim gibi irmih helvası sevenler için tereyağlı irmik helvası hazırladım. Sütsüz olarak pişirdiğim irmik helvası kıvam ve lezzet olarak tam ayarındadır. Kavrulma süresini damak zevkinize göre ayarlayabileceğinizi muhteşem tane tane tereyağlı irmik helavası sizler için geliyor. Haydi bugün hep birlikte helva yapalım ve sevdiklerimizle paylaşalım.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Şerbet için tencereye su ve şekeri koyalım. Karıştırarak eritelim. Ocağa alıp kaynamaya bırakalım. Kaynayınca kapatıp beklemeye alalım.
  2. Tereyağını tenceremize alalım ve eritelim. Üzerine irmiğimizi ekleyelim. Tahta kaşıkla sürekli karıştırarak kavuralım. Helva için en ideal kavurma süresi ortalama 9 dakikadır. Ama siz daha az kavrulmuş istiyorsanız 8 dakika, daha çok kavrulmuş istiyorsanız 10 dakika kavurabilirsiniz. Biz çok kavrulmuş sevdiğimiz için 10 dakika kavurdum.
  3. Kavrulmuş irmiğin altını kısalım. Hafif ılınmış olan şerbetten yavaşça 1-2 kepçe koyalım (bu aşamada sıçrayabilir dikkatli olalım). Hızlı hızlı karıştıralım ve kalan şerbeti de döküp karıştırmaya devam edelim.
  4. Şerbeti helvaya yedirdikten sonra ocağı kapatalım. Tencerenin kapağını kapatalım ve 15 dakika demlendirelim. Demlenen helvası 1-2 tur karıştırıp havalandıralım. Tereyağlı irmik helvası servise hazır.

Afiyet olsun.