Geleneksel tatlılarımızdan olan un helvası herkesin severek tükettiği bir tatlı çeşididir. Hemen hemen her olayda ve özel günde helva kavurmak adetimiz olmuştur. Doğumda, ölümde, asker uğurlamada yada karşılamada, kandillerde, okul bitince, yeni bir ev alınca yada hac dönüşü helva yapılır ve konu komşuya dağıtılır.

Türk adetlerinde de sıklıkla karşılaştığımız helva her evde çeşitli şekilleri ile yapılmaktadır. Bizim severek tükettiğimiz un helvası sert ve soğuk şerbetli olanı. Uzun süre lezzetini ve tazeliğini kaybetmeyen un helvası tarifimi denemenizi tavsiye ederim.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle şerbetini hazırlayalım. Bunun için şeker ve suyu büyük bir kaseye alalım. Ara ara karıştırarak şekerin erimesini sağlayalım (şerbetimizi kaynatmıyoruz soğuk olarak dökeceğiz).
  2. Tereyağımızı tencereye alıp eritelim. Üzerine unu ekleyelim ve tahta kaşıkla karıştırarak kavurmaya başlayalım. Yaklaşık 15 dakika orta ateşte sürekli karıştırarak helvamızı kavurmaya devam edelim. Biz iyice kavrulmuş sevdiğimiz için 17-18 dakika kadar kavuruyoruz. Arzuya göre siz de çok kavrulmuş seviyorsanız süreyi uzatabilirsiniz.
  3. Kavrulan unu ocaktan alalım. Tencereye 1 kepçe şerbet dökelim ve hızlıca karıştıralım. Sonra tekrar 1 kepçe şerbet dökelim ve hızlıca karıştıralım. Sonra kalan şerbeti tencereye boşaltalım ve tekrar ocağa alalım.
  4. Tahta kaşıkla sürekli karıştırarak şerbeti tamamen çekmesini sağlayalım. İyice toparlanan helvayı 5 dakika ocakta tuttuktan sonra alalım. Uygun bir kaba boşalttığımız helvayı düzleyelim. Soğuyup kendini çeken helvayı şekillendirip keselim. Un helvası servise hazır.

Afiyet olsun.