Pancar, A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, B6, B12, fosfat, potasyum gibi birçok vitamin ve mineral içermektedir. Hipertansiyonu düşürüp kansere karşı koruma sağlamaktadır. Tümör hücrelerini azaltarak kanser riskini önlemektedir. Bağışıklıktan sindirime kadar vücudun birçok yerini yenilemede etkilidir. Stres ile baş etmek konusunda da oldukça etkilidir. Sinir hücrelerinin deforme olmuş yönlerini iyileştirerek stres ve depresyon gibi rahatsızlıkları en aza indirmektedir.

Suyu sıkılarak da tüketilebilen pancarı özellikle demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlığı önlemek için de tüketmek gerekmektedir. Bu tarz rahatsızlığı olanların günde 1 su bardağı pancar suyu içmeleri önerilmektedir. Pancar suyu kan hücrelerinin sayısını arttırmaktadır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Pancarı güzelce yıkadıktan sonra suda 15-20 dakika yumuşayana kadar haşlayalım. Haşladığımız pancarları süzüp soğumaya bırakalım. Soğuyan pancarları ve sarımsağı bir karıştırma kabına rendeleyelim. Rendelenen pancara yoğurdu, mayonezi ve tuzu ilave edelim.
  2. Hepsini güzelce harmanlayalım. Tadının iyice oturması için arzu edilirse 1 saat kadar dolapta bekletelim. Tekrar çıkarıp karıştıralım ve servis tabağına alalım. Maydanoz yaprakları ile süsleyip servis edelim. Yoğurtlu pancar salatası servise hazır.

Afiyet olsun.