Geçmişi Osmanlı’ya kadar dayanan zeytinyağlı biber dolması yaz mevsimi’nin vazgeçilmez lezzetlerindendir. Diyet listelerinde de zeytinyağlı biber dolması sık sık yer almaktadır. Herkesin evinde sıklıkla pişen bir yaz lezzetidir ve seveni çoktur. Bu yüzden de herkesin bir biber dolması tarifi vardır.

Benim tarifimi bilinen diğer zeytinyağlı dolma tariflerinden farklı kılan şey ise ön kavurma yapmadan hazırlanması. 5 dakikada hazırlanıp ocağa konulan pratik ve tane tane pirinci ile karşınızda zeytinyağlı biber dolması.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Büyük bir karıştırma kasesine soğanı ve sarımsağı rendenin iri tarafıyla rendeleyelim. Üzerine 2 kere yıkanıp nişastasından arındırılmış pirinci koyalım. Kuş üzümlerini yıkayıp süzelim ve ekleyelim. Domateslerin kabuklarını soyup rendeleyelim. Baharatları atıp zeytinyağını ekleyelim. Hepsini güzelce karıştırıp harmanlayalım.
  2. Dolmaların kafalarını çıkarıp güzelce yıkayalım ve süzülmeye bırakalım. Süzülen dolmalara bir parmak boşluk kalacak şekilde iç harç dolduralım. İç harcımızı her seferinde alttan üste karıştırarak dolmalara yerleştirelim.
  3. Doldurduğumuz dolmaların üzerine domates dilimleri yerleştirelim ve tencereye dizelim. Tencereye suyumuzu ekleyelim. Dolmaların üzerine tuzumuzu serpelim. Ocağa alalım. Kaynamaya başlayınca altını pilav demler gibi kısalım.  35-40 dakika kontrollü olarak pişirelim.
  4. Pişen dolmaların üzerine zeytinyağı gezdirelim ve 2 dakika sonra ocağı kapatalım. Kapağı kapalı olarak soğumaya bırakalım. Oda ısısına gelen dolmaları kapalı bir borcama alıp buzdolabına kaldıralım. 1 gece dinlendirilmiş zeytinyağlı biber dolması servise hazır.

Afiyet olsun.