Zeytinyağlı yemeklerin baştacı olan taze fasulye en sevilen zeytinyağlı yemeklerdendir. Yaz ayları en çok tüketilen zeytinyağlı taze fasulye yaz domatesleri ile lezzetine lezzet katmaktadır. Hazırlaması son derece kolay olan ve fazla vakit almayan zeytinyağlı taze fasulye her Türk evinde fazlası ile pişmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Soğanı ince ince doğrayıp zeytinyağında iyice kavuralım. Domateslerin kabuğunu soyup küp küp doğrayalım ve ekleyelim. Karıştırarak pişirelim.
  2. Rengi dönmeye başlayınca sarımsağı ve fasulyeleri ekleyelim. Tuzunu ekleyip bir iki tur çevirelim. Kaynamaya başlayınca altını kısalım. Kapağı kapalı olarak pişmeye bırakalım.
  3. 20 dakika sonra alt üst edip karıştıralım ve pişirmeye devam edelim. 25 dakika sonra tekrar karıştırıp tadını kontrol edelim (fasulyenin pişme süresi fasulye cinsine göre değişmektedir).
  4. Fasulyemiz pişince ocağı kapatalım ve kapağı kapalı olarak soğumaya bırakalım. Oda ısısına gelen zeytinyağlı taze fasulye buzdolabına kaldırılır. En az 3-4 saat mümkünse 1 gece buzdolabında dinlendirilir. Zeytinyağlı taze fasulye servise hazır.

Afiyet olsun.