Kış gelince kabak tatlısı yapmayan yoktur. Her evde birkaç sefer pişer. Çocukların da severek tükettiği bu tatlı bana genelde çocukluğumu hatırlatır. 80’ler kuşağı olarak eskiden ev hanımları günümüzdeki kadar çok tatlı bilmezdi. Teknolojinin az olmaması nedeniyle tatlı bilgileri yöresel tatlılardan ibaretti. En bilinen ve en sık yapılanlar klasik tatlılardı. Bunlar arasında da kış tatlılarının bence baş tacı elbette kabak tatlısı. Hem az malzemeli hem de fazla zaman almayan kabak tatlısı eskiden olduğu gibi günümüzün de en pratik ve ev sevilen tatlılarından. Fazla zaman almayan uzun uzun aşamaları olmayan bu tatlı yemek bilgisi olmayan birçok yeni ev hanımının da kurtarıcısıdır. Ani gelecek misafir içinde fazla vakit almadan hazırlanabilecek bu tatlı, lezzeti ile de çokça tercih sebebidir. Rengi ile önce iştahımızı açar yumuşacık kıvamı ile de damağımızda hoş bir tat yüzümüzde ise tatlı bir gülücük bırakır. İşte ben de her kabak tatlısı yediğimde yüzümde böyle bir gülücük oluşuyor. Çocukların da şerbetine bandıra bandıra yediği kabak tatlısı tüm ailede gülücük oluşturuyor :))

Bugünkü tatlımızı annelerimizin klasik tarifi olan geceden şekere yatırma usulünü kullanmadan hazırladım. Şekerde sadece 2 saat beklettiğimiz tatlımız fazla sulanmadan ocağa gidiyor. Bence böyle çok daha güzel oluyor. Çünkü fazla şekerde kalınca çok sulu oluyor. Buda pişirirken haşlama gibi bir kıvam almasına neden oluyor ve ağdalanması biraz zaman alıyor. Geceden şekere yatırmayı unutanlar için yada ani misafiri gelecek olanlar için gelsin bu tarif.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kabaklarımızı yeşil kısımları kalmayacak şekilde dikkatlice keserek kabuklarından arındıralım. 2 parmaktan ince olmayacak şekilde dilimlere keselim. Pişerken de kabaklar inceleceği için fazla ince kesmemeliyiz.Derin bir tencereye kabakları dizelim. Üzerine şekeri eşit şekilde gezdirelim. 2 saat kadar bu şekilde bekletelim.
  2. Ocağın üstüne alalım. Ocağın altını açalım. Kaynayana kadar yaklaşık 5 dakika bu şekilde tutalım. Daha sonra ocağı orta ayara alalım ve 30 dakika kadar kapağı açık olacak şekilde pişirelim. Süre sonunda limon suyunu ekleyelim. 5 dakika daha bu şekilde pişirelim.
  3. Pişen kabağımızı kendi tenceresinde kapağı açık olacak şekilde tamamen soğuyana kadar yaklaşık 1 saat bekletelim. Soğuyan kabak tatlımızı servis kasesine alalım. Üzerine tencerede kalan şerbetinden az miktarda gezdirelim. Ceviz kırığı serpelim. 3 saatte kabak tatlısı servise hazır.

Afiyet olsun.

Öneri : Eğer hafif kızarmış bir tatlı arzu ederseniz tatlıyı ocaktan aldıktan sonra ayrıca fırınlayabilirsiniz. Bunun için tatlıyı fazla soğutmadan şerbeti ile beraber bir fırın kabına alabilirsiniz. Bu şekilde 200 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 15-20 dakika kabakların üzerleri kızarıncaya kadar tutabilirsiniz.