Akçaabat köftesi, 1930 ‘ lu yıllarda Trabzon Akçaabat’ta bulunan lokantaların yapmaya başladığı bir köfte çeşididir. Akçaabat köftesi, çok kısa sürede beğenilerek ünü Trabzon sınırlarını aşmıştır. Günümüzde de beğenilerek tüketilmektedir.

Püf Noktası: Çok uzun süre yoğrulması en önemli püf noktasıdır. Diğer püf noktası ise içine konulan ekmeğin Trabzon ekmeği olmasıdır. Bol iç yağ kullanılması da tarifin olmazsa olmazlarındandır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. İç yağ ve Trabzon ekmeğinin içini rondoda çekelim. Geniş bir karıştırma kasesine alalım. Üzerine kasapta çektirdiğimiz kıymaları ekleyelim ve baharatları ekleyelim. 15-20 dakika güzelce yoğuralım. Yuvarlak şekiller verip bir tabağa dizelim. Üzerini streç filme sarıp buzdolabında tadının oturması için en az 6 saat dinlendirelim.
  2. Buzdolabından çıkarıp yarım saat oda ısısında bekletelim. Isıtılmış ızgara tavada yada döküm tavaya köftelerimizi yerleştirelim. Orta ateşte bir yüzünü pişirdiğimiz köfteleri maşa ile ters çevirip diğer yüzünü pişirelim.
  3. Köfteleri pişirdiğimiz tavada biberleri de arkalı önlü pişirelim. Köftelerle beraber servis edelim. Akçaabat köftesi servise hazır.

Afiyet olsun.