Bir Kilis klasiği olan Kilis kahkesi, özellikle Ramazan aylarında sıklıkla yapılan bir simit çeşidi. Tok tutma özelliği olan kahke sahur sofralarında sıklıkla yer almaktadır. Suriye’nin Halep şehrinden geldiği için Halep kahkesi olarak da bilinmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Yumuşamış tereyağını karıştırma kasesine alalım. Üzerine sıvıyağ, yoğurt, şeker, sirke, yumurta akı ve tuzu ekleyelim. Güzelce karıştırıp homojen hale getirelim. Kabartma tozunu ve azar azar unu ekleyerek ele yapışmayan yumuşak bir hamur yapalım.
  2. Cevizden biraz büyük hamur parçaları alıp uzun şeritler yapıp yuvarlak simit şekline getirelim. Tüm hamurlara aynı işlemi uygulayalım. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye hafif aralıklı olarak dizelim.
  3. Hazırladığımız kahke simitlerini yarım saat buzdolabında dinlendirelim. Süre sonunda kahkelerin üzerine yumurta sarısı sürelim. 175 derecede ısınan fırında buzdolabından çıkardığımız soğuk kahkeleri pişirelim. Yaklaşık 15 dakika kadar pişen kahkelerin üzerleri kızarınca fırından alalım. Gevrek ve kıyır kıyır kurabiyeleri soğuması için bekletelim. Anasonlu Kilis kahkesi servise hazır.

Afiyet olsun.